Iranian Agriculture News Agency

پیش‌بینی اجرای ۴۴۸ طرح پایلوت تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی

پیش‌بینی می‌شود امسال ۴۴۸ طرح پایلوت تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی با هدف محوری "هر شهرستان یک پایلوت" تهیه شود و به اجرا درآید.

پیش‌بینی اجرای ۴۴۸ طرح پایلوت تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی سرپرست دفتر یکپارچگی و بهره‌وری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب افزود: تاکنون ۳۱۶ پایلوت تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی به مساحت ۱۶۳ هزار هکتار از سوی ۲۵ استان کشور تهیه و به سازمان امور اراضی کشور اعلام شده است.

روح‌الله درویش خضری بیان کرد: منتظریم هفت استان دیگر نیز طرح‌های پایلوت خود را نهایی و به سازمان امور اراضی کشور معرفی کنند.

وی یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی را از سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌های اولویت‌دار دولت و وزارت جهاد کشاورزی عنوان و اضافه کرد: یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی با هدف افزایش بهره‌وری‌ و تولید‌ در واحد سطح، افزایش ضریب مکانیزاسیون‌‌، حفظ منابع تولید، اقتصادی کردن تولید و اجرای الگوی کشت اجرا می‌شود.

درویش خضری یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی را از وظایف اصلی سازمان امور اراضی کشور دانست و گفت: از سال ۱۳۸۵ تا ابتدای ۱۴۰۲ نزدیک به ۱۳ هزار هکتار تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی در کشور انجام شده که رقم پایینی است.

وی با بیان این که اجرای طرح‌های تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی نیاز به حمایت‌، هماهنگی نهادهای ذی‌ربط، فرهنگ‌سازی، مستندسازی، اقدامات ترویجی و کارهای میدانی دارد‌، یادآور شد: استان‌هایی مانند لرستان، زنجان، قزوین و خراسان رضوی بیشترین تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی را انجام داده‌اند.

درویش خضری درباره مشوق‌های تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی توضیح داد: در قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی دو مشوق در نظر گرفته شده که یکی از آن مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و مشوق دیگر در حوزه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

وی ادامه داد: آن بخش از فرآیند تجمیع اراضی که ماهیت حقوقی و ثبتی دارد از ماده (۴) قانون ثبت تبعیت می‌کند و این موارد شامل مشوق‌هایی نظیر معافیت‌های عوارض و مالیات است و توسط سازمان ثبت اسناد و املاک صادر می‌شود.

سرپرست دفتر یکپارچگی و بهره‌وری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور گفت: بسته‌های تشویقی وزارت جهاد کشاورزی برای یکپارچگی و تجمیع اراضی شامل اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار است به طوری که اگر تجمیع اراضی در قالب شرکت‌های سهامی زراعی، کشت و صنعت و یا تعاونی تولید انجام شود، ۱۰۰ درصد هزینه‌های آن توسط دولت پرداخت می‌شود، اما در شرایط عادی ۸۵ درصد هزینه‌ها از سوی دولت و مابقی آورده کشاورز خواهد بود.

وی با اذعان به این که مشوق‌ها برای تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی در حوزه نهاده‌های تولید مانند کود، سم و بذر نیز به کشاورزان تعلق می‌گیرد، خاطرنشان کرد: برای تشویق کشاورزان، بخشی از کود با یارانه‌های ویژه توزیع می‌شود.

درویش خضری ادامه داد: توزیع بذرهای اصلاح شده میان کشاورزانی که در طرح‌های تجمیع و یکپارچگی اراضی مشارکت می‌کنند از دیگر مشوق‌ها به شمار می‌رود.

وی همچنین به ارایه تسهیلات یارانه‌دار خارج از نوبت توسط بانک‌های عامل نیز اشاره کرد و گفت: بانک کشاورزی به‌عنوان یکی از اعضای کارگروه ملی یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی، موظف است تسهیلات یارانه‌دار خارج از نوبت و با دوره بازپرداخت بلندمدت به کشاورزان با اولویت ویژه ارائه دهد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید