Iranian Agriculture News Agency

کاظم نژاد مطرح کرد:

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی مذاکرات دو ساله ما برای توافق اوراسیا فعلا در حوزه کشاورزی 350 تا 400 میلیون دلار، حوزه حضور در بازار اوراسیا را داریم که تصور ما این است که با این موافقتنامه به 2 میلیارد دلار برسد و این عزم ملی و عزم صادرکنندگان را می طلبد که وارد این فضا شوندن و این ظرفیت ها را بشناسند.

ظرفیت 2 میلیارد دلاری موافقتنامه اوراسیا برای تجارت کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا، مهدی کاظم نژاد قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با موافقت نامه اوراسیا اظهار کرد: موافقت نامه اقتصادی اوراسیا مفصل ترین موافقت نامه تاریخ موافقت نامه های ایران بوده و این موافقتنامه فرصت هایی را برای حوزه صادراتی ما ایجاد خواهد کرد که امیدواریم صادر کنندگان ما از این فرصت ها استفاده کنند.

وی افزود: درحال حاضر این موافقتنامه در سه بخش متن قرارداد، تعهدات مربوط به حوزه کشاورزی و صنعت است.

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به امتیازات توافقنامه اوراسیا برای کشور خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی اساسا بسیاری از کالاهایی که ما توانستیم امتیاز بگیریم کالاهایی بودند که ظرفیت صادراتی برای آنها داریم و می توانیم به واسطه آن افزایش تولید داشته باشیم تا بتوانیم در این بازارها حضور پیدا کنیم.

وی افزود: در حوزه کالاهای وارداتی ، اغلب کالاهایی هستند که ما نیاز به واردات آنها برای تامین کالاهای داخل کشور داشتیم؛ به عبارت دیگر در حال حاضر ذرت، جو و برخی کالاها را وارد می کنیم و تعرفه ترجیحی طرف اوراسیایی که شامل کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس است، در این حوزه کالاهاست که وارد کننده های ما از این محل تامین کنند.

وی افزود: طی مذاکرات دو ساله ما برای توافق اوراسیا فعلا در حوزه کشاورزی 350 تا 400 میلیون دلار، حوزه حضور در بازار اوراسیا را داریم که تصور ما این است که با این موافقت نامه به 2 میلیارد دلار برسد و این  عزم ملی و عزم صادرکنندگان را می طلبد که وارد این فضا شوندن و این ظرفیت ها را بشناسند.

کاظم نژاد در رابطه با شروع عملیاتی مفاد توافقنامه گفت: استارت از 5 آبان ماه زده شده و درحال حاضر در فاز عملیاتی است، سازمان توسعه تجارت کارهای عملیاتی را انجام می دهد و این موافقتنامه فعلا موافقتنامه موقت ترکیبات تجاری ترجیحی است و آنچه در موافقتنامه به عنوان تفاهم امده است پس از یکسال عملیات اجرایی وارد فضای مذاکرات موافقتنامه آزاد تجاری می شود.

وی افزود: با تیمی که داشتیم این تفاهم به سرانجام رسید و امیدواریم تجار کشور ما در صادرات و واردات از این ظرفیت استفاده کنند، در صادرات به واسطه این بازار هدف جمعیت 5 کشور که بالغ بر 180 میلیون نفر است، ما بازار بالقوه ای برای کالاهایمان داریم که می توانیم از این بازار استفاده کنیم.

کاظم نژاد ادامه داد: ازسوی دیگر کشور ما از جمله کشورهایی است که در برخی کالاها  به دلیل آب بری، برنامه ای برای تولید در سطح وسیع نداریم بنابراین استراتژی ما تامین از طریق واردات است و تجار می توانند از این تعرفه ترجیحی که برایشان تعریف شده است از ظرفیت 5 کشور استفاده کنند، هم کالای کشور تامین می شود و هم به واسطه تامین این نهاده ها کالاهای نهایی ما شکل می گیرد.

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تعرفه ترجیحی به صادرات برخی کالاها اذعان کرد: صادرات کالاهایی که توانستیم تعرفه ترجیحی بگیریم میوه، سبزی و صیفی، ماهی قزل آلا و میگو  و در صنایع غذایی آب سیب و مرکبات است.

وی افزود: برای 40 تا 45 کالا  از جمله خشکبار پسته و کشمش تعرفه ترجیحی گرفته شده است.

کاظم نژاد تاکید کرد: آنچه باید تجار توجه کنند این است که استفاده از این ظرفیت بالقوه است که باید به الفعل شود زمانی این موافقتنامه و زحمات دو ساله به ثمر می رسد که بتوانیم از این بازار هدف صادراتی استفاده کنیم.

وی افزود: دو میلیارد دلار چشم انداز سه ساله ما در  رابطه با این توافقتنامه است که اگر این اتفاق بیفتد برای کشور اتفاق خوبی است.

کاظم نژاد ادامه داد: به طور قطع شکل گیری موافقتنامه آزاد تجاری بعد از این که مذاکرات آن شروع شود، سریع تر و سهل وصول تر خواهد بود و انگیزه بیشتری برای سیاستگذاران و تجار به وجود خواهد آمد.

وی عنوان کرد: وظیفه ما در این شرایط این است که موافقتنامه اوراسیا را اطلاع رسانی کنیم که هفته آینده همایشی به این منظور برگزار خواهد شد.

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما  در حوزه سبزیجات و میگو 100 درصد تخفیف تعرفه ای گرفتیم یعنی اگر تعرفه 5 داشت اکنون صفر شده است.

وی تاکید کرد: ما در این مذاکرات یکی از بحث ها را برای اصلاح GSP یا تعرفه فراگیر تجاری داشتیم؛ ترجیحاتش را به کشورهایی می دهند که درآمدشان پایین تر است و ما در این مذاکرات گروه اوراسیا را توجیه کردیم که یک درصد از این تعرفه تجاری را به ما بدهند که موفقیت آمیز بود.

کاظم نژاد درباره تاثیر تحریم ها گفت: تحریم در هر شرایط می تواند موضوعات مختلف را تحت تاثیر قرار بدهد اما خوشبختانه موافقتنامه اوراسیا در شرایط تحریم یعنی برگ برنده که بسیار خوب است و همه موضوعات در آن دیده شده است و تحریم اثرگذاری ندارد.

وی افزود: در هر مذاکره ای نگاه حمایتی، تولیدی، ارزآوری و امتیاز دادن است و تلاش ما براین بود که در دادن امتیاز به کشورهای حوزه اوراسیا، کالاهایی مدنظر باشد که نیاز به واردات داریم مثل ذرت، جو که حدود 8 میلیون تن ذرت وارد می کنیم و با این تفاهمنامه، تعرفه و قیمت کاهش می یابد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید