Iranian Agriculture News Agency

توسعه تولید فرآورده‌های زیتون در کشت و صنعت مغان

مدیر امور پروسس و کارخانه پروسس میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، از گسترش باغات زیتون این مجتمع با هدف توسعه خط تولید فراورده‌های این محصول خبر داد.

توسعه تولید فرآورده‌های زیتون در کشت و صنعت مغان

اکبر صمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: تاریخ تاسیس کارخانه پروسس میوه شرکت کشت وصنعت و دامپروری مغان، به سال ۱۳۶۸ باز می‌گردد که در زمینی به مساحت سه و نیم هکتار شامل ساختمان‌های اداری و تولیدی که مساحت ساختمان‌های تولیدی آن ۷۲۰۰ متر مربع بود احداث شد.

وی افزود: این مجموعه با پروانه‌های تولید انواع آبمیوه، کنسانتره و سپس در بخش لواشک سازی و تولید لواشک با برند مغانه نیز فعالیت داشت که متاسفانه برخی از این فعالیت‌ها در سال ۱۳۸۴ متوقف شدند.

صمدی ادامه داد:از سال ۹۸ تصمیم بر این شد که این مجموعه به کار خود ادامه دهد و با تولید انواع کنسرو خیارشور و زیتون و همچنین فراهم آوردن بستری برای تولید انواع روغن زیتون بکر و فرابکر با برند مغانه، و تکمیل زنجیره تولید محصولات بتواند این محصولات ارگانیک را با بهترین کیفیت به سفره مردم برساند.

مدیر امور پروسس کشت و صنعت مغان گفت: با توجه به اینکه دستگاه روغن کشی کارخانه پروسس مغانه یکی از دستگاه‌های به روز دنیا و وارداتی از کشور ایتالیلاست، ظرفیت تولید روغن زیتون بکر و فرابکرما 3.4 تن در ساعت است.

وی افزود: از آنجا که برنامه‌ریزی برای توسعه خط تولید روغن زیتون در دستور کار نبود، باغات زیتون کشت و صنعت وسعتی بیشتر از حدود ۳۸۴ هکتار نداشت ولی با تصمیمی که برای توسعه خط تولید روغن زیتون گرفته شده است، و با توجه به فاصله این مجموعه از شهرهای تولید کننده زیتون مانند رودبار و طارم و افزایش سرسام‌آور هزینه‌های حمل، خرید محصول از سایر شهرها برای ما توجیه اقتصادی نداشت.

وی گفت: از این رو طی دو سال گذشته که اداره این شرکت مجدداً به دولت واگذار شد، وسعت باغات زیتون را به اندازه ۱۵۰ هکتاربا کشت واریته‌های مختلف زیتون برای روغن‌کشی و با هدف تولید کنسرو شوریجات زیتون توسعه دادیم و  گسترش این باغات تا هزار هکتار برای سال‌های آتی برنامه‌ریزی شده است.

در حال حاضر کارخانه پروسس میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در روز امکان تولید چهار هزار شیشه کنسرو خیارشور و زیتون با درجه‌بندی‌های (معمولی، درشت و خیلی درشت درارتباط با زیتون) را داراست و تولید کنسرو شور زیتون بدون هسته نیز در برنامه‌های آتی این مجموعه دیده شده است و کارخانه در حال تجهیز به دستگاه آلات مربوط است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید