Iranian Agriculture News Agency

"ساداتی نژاد" در دیدار با وزیر کشاورزی قزاقستان:

همکاری دو جانبه ایران و قزاقستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران در زمینه خدمات مکانیزاسیون و خدمات فنی و مهندسی عملکرد خوبی داشته و می توانیم همکاری خوبی در این خصوص داشته باشیم.

همکاری دو جانبه ایران و قزاقستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی که به کشور قزاقستان سفر کرده است، در دیدار با وزیر کشاورزی قزاقستان اظهار کرد: با توجه به اینکه در کشور قزاقستان زمین به افراد غیر قزاق واگذار نمی شود باید ساز و کاری برای ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران ایجاد شود تا کشاورزی فراسرزمینی شکل بگیرد.

وی در رابطه با حوزه تحقیقات و فناوری کشاورزی خاطرنشان کرد: ایران در زمینه خدمات مکانیزاسیون و خدمات فنی و مهندسی عملکرد خوبی داشته و می توانیم همکاری خوبی در این خصوص داشته باشیم.

ساداتی نژاد ادامه داد: شرکت های حوزه خدمات مهندسی ایران تجربیات خوبی در زمینه صنایع غذایی برای اجرای پروژه های مشترک دارند.

وی افزود: شرکت های ایرانی در زمینه کمباین، تراکتور و ایجاد کارخانه مشترک در قزاقستان اعلام آمادگی کرده اند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سه شرکت وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و چندین شرکت خصوصی ایرانی در ایران و عراق در زمینه تامین آب شیرین در حال فعالیت هستند، گفت: می توانید جلساتی را با این شرکت ها در قزاقستان داشته باشید تا در این زمینه همکاری مشترک داشته باشید.

وی در ادامه پیشنهاد داد: ظرف یک ماه آینده اولین کمیته همکاری مشترک کشاورزی بین دو کشور را در تهران برگزار کنیم تا کارشناسان و شرکت های قزاقستانی بتوانند از ظرفیت های فنی ایران بازدید کنند.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه ما در تجارت غلات با قزاقستان سابقه همکاری داریم اما در صادرات گوشت گرم گوسفندی سابقه کمتری داریم، تصریح کرد: اگر شرکت های قزاقستانی آمادگی داشته باشند، برای  واردات 2 یا 3 هزار تن گوشت گرم از این کشور به ایران در هفته های اخیر  اقدام کنیم.

وی افزود: شرکت هایی که آمادگی دارند می توانند با شرکت های ایرانی همکاری کنند تا گوشت گرم گوسفندی طی هفته آینده از قزاقستان به ایران وارد شود.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: موانع تجارت از طریق ترمینال غلات امیرآباد برطرف خواهد شد تا تبادلات تجاری دو کشور با مشکل مواجه نشود.

وی ادامه داد: شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای فصل کشت در ایران تاکنون یک میلیون و 400 هزار هکتار کشاورزی قراردادی برای محصول گندم انجام داده است و می تواند با شرکت قزاقستانی برای کشاورزی قراردادیِ نیابتی در قزاقستان همکاری کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید