Iranian Agriculture News Agency

دو طرح شاخص این سازمان شامل مجهزترین کشت گلخانه ای هیدروپونیک هوشمند تولید گل رز شاخه بریده هلندی صادراتی با تنوع چهارده رنگ و بزرگترین مرکز پرورش گوسفند داشتی پرتولید نژاد رومانوف افتتاح و به بهره برداری رسید .

افتتاح و بهره برداری دو طرح شاخص سازمان با اعتبار بالغ بر 36 میلیارد تومان در اردبیل

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اردبیل، خلیل نیکشاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به هفتمین سفر مقام ارشد استان به شهرستان نمین دو طرح شاخص این سازمان شامل مجهزترین کشت گلخانه ای هیدروپونیک هوشمند تولید گل رز  شاخه بریده  هلندی  صادراتی با روش با سیستم گلخانه ای نوین و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و به روز جهانی و از جنس پلی کربنات با تولید محصول گل رز با تنوع چهارده رنگ افتتاح گردیدو بزرگترین مرکز پرورش گوسفند داشتی پرتولید نژاد رومانوف افتتاح و به بهره برداری رسید.

نیکشاد ادامه داد :  در راستای استفاده بهینه از آب و نهاده های کشاورزی و افزایش زمینه کشت های گلخانه ای ، در روستای پته خور از توابع شهرستان نمین مجتمع گلخانه ای آرتا رویش سبلان با مدیریت آقای یونس زاده در سطح 7 هزار متر مربع گلخانه ای مدرن و مطابق با استاندارهای جهانی ایجاد نموده است که با کشت محصول گل رز هلندی و قرار داد با شرکتهای خارجی برای صادرات گلهای شاخه بریده موجب شکوفایی و معرفی استعدادهای کشاورزی شهرستان در سطح بین المللی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین اضافه کرد :   افتتاح گلخانه فوق برای کشت گل رز پرورشی شاخه بریده  با استفاده از تکنولوژی مدرن و با سیستم های به روز آبیاری و بستر های کشت مطابق با استاندارهای جهانی می تواند الگوی مناسبی برای سایر گلخانه های موجود منطقه باشد که در جهت اقتصادی نمودن تولیدات و افزایش روز افزون بهره وری محصولاتشان اقدام کنند.

وی ادامه داد : گلخانه فوق با داشتن سیستم های تهویه ای و حرارتی پیشرفته و بسترهای کشت مدرن با روش هیدروپونیک بسیار مجهز ، طوری طراحی شده است که تا سطح شش هکتار مساحت آن قابل افزایش می باشد که با رونق گرفتن زمینه کار و افزایش صادرات محصول گل رز تولیدی ، با افزایش مشتری و زیاد شدن متقاضیان گل رز تولیدی ، افرایش سطح گلخانه مد نظر  است.

وی ادامه داد : در حال حاضر شش نفر در این گلخانه فعالیت دارند و در طول سال 700 هزار شاخه بریده در 14 رنگ تولید خواهد شد که برای بهره برداری رسیدن آن 200 میلیارد ریال هزینه شده است . 

وی همچنین اضافه کرد :  از نظر اشتغال زایی به جهت امکان افزایش سطح و داشتن بازارهای جهانی برای گلهای های تولید ی شاخه بریده دارای جایگاه ممتازی خواهد بود .و با توجه داشتن فعالیت مناسب و تولید محصول مطمئن با وجود بازار جهانی و ساختار گلخانه ای استاندارد و مدرن و مجهز به فن آوری روز و ارتباط مستمر با شرکتهای جهانی می تواند الگوی ایده آل برای تاسیس یا تغییر سیستم گلخانه های کشور و منطقه به سوی تکنولوژی جهانی باشد.

نیکشاد با قدردانی از تلاش و حمایت های مقام ارشد استان از طرحها و پروژه های جهاد کشاورزی و سرمایه گذاری در این بخش گفت : دومین طرح شاخص  مرکز پرورش گوسفند داشتی پرتولید نژاد رومانوف آقای مسعود مطلوبی در نوجه ده نمین است که در مساحت بیش از 6 هزار متر مربع احداث شده با ظرفیت 110 راس نژاد مولد و با اشتغالزایی ده نفر که برای اتمام آن 160 میلیارد ریال هزینه شده است .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید