Iranian Agriculture News Agency

در گفتگو با ایانا مطرح شد:

تشکیل شرکت‌های سهامی خاص در راستای بهبود زنجیره تولید

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تسهیل سازی بخش محصول، دیتا و اطلاعات در بخش کشاورزی و جریان مالی و پولی در این بخش حلقه‌های مفقوده‌ای هستند که در حال حاضر اگرچه وجود دارند اما با چالش‌ها و نواقص متعددی روبه‌رو هستند که گاهی بروز پیدا می‌کنند و حتماً باید سازمان تعاون روستایی با کمک تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و فدراسیون‌ها این نواقص را برطرف کند.

ضرورت تسهیل نهادها و جریان های مالی و اطلاعاتی برای گسترش «کشاورزی قراردادی»

حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با اقدامات تعاونی روستایی در زمینهٔ کشاورزی قراردادی اظهار کرد: کشاورزی قراردادی یک الزام، بسته مدرن و راه ناگزیر ما است که نیازمند یک نظام اجاره‌ای و نظام تضمین ابزار و وسایل و تأمین مالی قوی و به‌هنگام دارد.

وی افزود: این نوع کشاورزی نیازمند قراردادها و پروتکل‌های قوی و مدرن دارد. این کشاورزی نیازمند ارتباطات قوی و نظام‌مند است که به‌هنگام برقرار شود؛ ارتباط بین صنایع تبدیلی، تکمیلی، فرآوری و نگهداری و ارتباط مابین زارع و تولیدکننده. در این‌ بین لازم است نهادهای واسط مانند اتحادیه تشکل‌ها و فدراسیون‌هایی که بتوانند اطمینان بدهند و سلامت را تضمین کنند، تشکیل شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: سه جریان در این‌ بین مداخله دارند که باید منظم مبادله شوند که این سه جریان شامل کالا و محصول، اطلاعات و داده و جریان‌های پولی و مالی هستند و اگر سازمان تعاون روستایی با تشویق و تدوین پروتکل‌ها، نهادسازی و قراردادهای جدید و به روز بتواند این سه جریان را در بخش کشاورزی تسهیل کند، بزرگ‌ترین رسالت خود را در جامعه کشاورزی به انجام رسانده است.

وی تأکید کرد: تسهیل سازی بخش محصول، دیتا و اطلاعات در بخش کشاورزی و جریان مالی و پولی در این بخش حلقه‌های مفقوده‌ای هستند که در حال حاضر اگرچه وجود دارند اما با چالش‌ها و نواقص متعددی روبه‌رو هستند که گاهی بروز پیدا می‌کنند و حتماً باید سازمان تعاون روستایی با کمک تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و فدراسیون‌ها این نواقص را برطرف کند.

شیرزاد با اشاره به مبحث زنجیره‌های تولید تصریح کرد: در خصوص زنجیره تولید، شرکت‌های تخصصی تشکیل شدند تا در زمینهٔ دام، طیور و باغبانی بتوانند شرکت‌های سهامی خاص را در زیرمجموعه اتحادیه‌ها تشکیل دهند تا این شرکت‌های سهامی خاص بتوانند عملیات بازرگانی محصولات کشاورزی را چه در داخل و چه در خارج از مرزها انجام دهند.

وی افزود: این شرکت‌ها از این طریق می‌توانند خریدهای خارجی انجام دهند و باقیمت مناسب و حاشیه سود امن محصول را به اعضای خود برسانند که باعث بازار محور شدن تشکل‌ها و اتحادیه‌ها خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: در کنار آن توانستیم استانداردها و شرح وظایف جدیدی را ایجاد کنیم و اتحادیه‌ها را مدرن و بروز کنیم تا برای فعالیت‌های بازاری جدید آماده شوند و اگر بین اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و عناصر بازاری پیوند ایجاد کنیم مهم‌ترین وظیفه خود را در قبال آن‌ها انجام داده‌ایم.

شیرزاد عنوان کرد: این امر در تأمین نهاده‌های مهم کشاورزی مانند کود، بذر و سم و نهاده‌های دام و طیور می‌تواند مؤثر باشد و خود اتحادیه‌ها می‌توانند با سیستم شرکت‌های خواهری خرید کرده و محصولات و نهاده‌ها را به دست اعضا برسانند تا سود به نفع هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده کلان‌شهری باشد تا هر دو طرف متضرر نشوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید