Iranian Agriculture News Agency

وزیر بهداشت با انتقاد از تبلیغات برای دریافت مدرک:

وزیر بهداشت ضمن انتقاد از برخی دخالت های مدیریتی از سوی دولت و مجلس در امور دانشگاه ها و نقش سهمیه ها در پذیرش دانشجویان، گفت: این دخالت ها به علم، آموزش و پژوهش و در حوزه فعالیت ما به سلامت مردم آسیب می زند و در یکی از مهمترین دانشگاه های علوم پزشکی، در رشته پزشکی در کنار رتبه های اول و دوم و برتر، رتبه 84 هزار نشسته و در رشته داروسازی در کنار رتبه اول و برتر کنکور، رتبه 104 هزار پذیرفته شده است، این تصمیم را قانونگذار می گیرد که دود آن به چشم علم، عالم، پژوهش، سلامت مردم ، تحقیق و پیشرفت کشور می رود.

جداکردن جوان از کشاورزی برای تحصیل دانشگاهی ظلم است

به گزارش ایانا، دکتر سید حسن هاشمی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که با حضور معاون اول رییس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: اجازه دهید که از این پس، رتبه ها و قبولی هر دانشگاه را در سایت، اعلام عمومی کنیم مگر نه اینکه شفافیت خوب است و اینجا هم که حوزه امنیتی نیست؛ بعد متوجه می شویم که تصمیم سازی ها و سیاستگذاری ها چه بلایی بر سر علم، پیشرفت و دانشگاه ها می آورد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هر کجا نگاه کنید یک دانشگاه یا دانشکده ایجاد شده است من و وزیر علوم از این نظر تحت فشار هستیم چون هر شهری که می رویم از ما دانشکده می خواهند  این مساله برای وزرای قبلی هم وجود داشته است  فکر می کنیم که با گسترش کمّی دانشکده ها، هنر کرده ایم اما کنار خانه جوان کشاورز یا دامداری که مولد بوده، دانشگاه یا دانشکده ای تاسیس شده و این جوان فکر می کند که کار خود را رها کند و در دانشگاه یا دانشکده درس بخواند و بعد هم که شغل مناسب تحصیلات خود را پیدا نمی کند اقدام به مهاجرت می کند  در حال حاضر 75 درصد شهرنشین و حاشیه شهرنشین در کشور داریم. تا توانسته ایم بی سوادی مدرن را تبلیغ و تشویق کرده ایم و بدون حساب و کتاب مدرک علمی و تحصیلی می دهیم و این روند با فشارهای بیرونی، ادامه دار است چون این فشارها خواست دانشگاه ها و وزرای علوم و بهداشت نیست اما مسیری را می رویم که دود آن به چشم خودمان خواهد رفت. 

وزیر بهداشت با بیان اینکه در امور دانشگاه ها نباید دخالت شود، افزود: اجازه دهند دانشگاه کار خودش را انجام دهد که به نفع و صلاح کشور و مردم است اما بخشی از مشکلات موجود نیز به ما دانشگاهیان مربوط می شود چون بخش عمده ای از تحقیقات ما مشکلات مردم را حل نمی کند و متاسفانه به دنبال این هستیم کهH indexخودمان را افزایش دهیم و یا نفرات برتر کشور، منطقه و بین المللی باشیم که این امر هم از مسیر نمایه های بین المللی مانندISI حاصل می شود و طبیعی است که تولیدات علمی ما از نگاه مردم بیشتر برای نمایه های علمی بین المللی کارایی دارد تا برای مروم و پیشرفت کشور.امروز دانشگاه های نسل چهارم برای کشور کاربردی است  چون دانشگاه باید به درد و مشکلات مردم در حوزه های مختلف فکر کند و البته که سیاستگذار، سیاستمدار و مسئولان کشور باید فرصت را برای دانشمندان ایجاد کند شایسته گزینی در مدیریت کشور باید شاه بیت انتخاب افراد باشد.

وزیر بهداشت گفت: در تحقیقات و پژوهش های ما، چقدر حل مشکلات مردم و کشور در حوزه اقتصاد و معیشت مورد توجه قرار می گیرد؟ مردم آثار تحقیقات علمی کشور را نمی بینند و عنوان می کنند که اگر ما ادعا میکنیم که در تولید علم، رتبه اول منطقه را داریم اثرات این موفقیت چه زمانی می خواهد بروز و ظهور پیدا کند؟ باید اعتراف کنیم که در کنار محدودیت هایی که برای دانشمندان و پژوهشگران وجود دارد، متاسفانه تحقیقات ما هم راستا با مشکلات روزمره مردم نیست.

هاشمی افزود: مشکلات جاری کشور مانند مشکلات اقتصادی، کم آبی و محیط زیست دردهای امروز جامعه است که باید برای حل آن فکر و تحقیق کرد. هر قدر بتوانیم بیشتر با مردم معاشرت داشته باشیم بهتر می توانیم به مشکلات آنها بپردازیم اما گاهی برخی افراد را برای خدمت به شهرها و روستاها اعزام می کنیم که بعد از 30 سال درس خواندن، اولین بار است که سوار اتوبوس می شود و با فضای روستا و مناطق محروم بیگانه است و این فرد و برخی دانشگاهیان، با متن جامعه فاصله دارند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر بخواهیم مشکلات مردم را حل کنیم  حتما این فرصت را داشته باشیم که مراکز تحقیقاتی را به مراکز بدون مرز تبدیل کنیم و درون جامعه برویم و بجای اینکه برای خودمان و دیده شدن در سطح بین المللی کار کنیم برای مردم کار کنیم.  تربیت انسانهای بزرگ، توانا و مسئولیت پذیر می تواند سرنوشت ایرانی سرافراز را رقم بزند امیدواریم که سیاستگذاران و دانشگاه های کشور، مسیر موجود را تغییر دهند و به نحوی عمل کنیم که برونداد و خروجی دانشگاه ها که سرشار از استعدادهای درخشان و بی نظیر است به سمتی رهنمون شود که مشکلات کشور کاهش یابد.

هاشمی با اشاره به رشد شتابان علم و فناوری در سالهای اخیر در کشور، یادآور شد: یکی از نقاط افتخار آمیز کشور رشد شتابان علم و فناوری در سالهای گذشته است و باعث شادی و مسرت برای ایرانیان می شود چراکه تولیدات علمی کشور در سال 2001 بسیار ناچیز بود و فکر می کردیم که اگر جایگاه دوم مصر در تولید علم منطقه را کسب کنیم به موفقیت بزرگی رسیده ایم اما در سال 2011 توانستیم موقعیت ممتازی در منطقه کسب کنیم. از سال 2011 در تولید علم در کشور با افت روبرو بودیم اما در سال 2014 با اقداماتی که در دولت تدبیر و امید انجام شد، شرایط ممتازی در حوزه تولید علم به دست آوردیم و وضعیت کیفی مقالات بسیار بهبود یافت.

هاشمی گفت: در برنامه توسعه چشم انداز 1404 این بخش از خدمات دانشگاهیان بی سابقه است که ده سال زودتر از برنامه توانستیم به رتبه اول تولید علم در منطقه برسیم البته دوست داشتیم که در حوزه فناوری نیز چنین موقعیتی می داشتیم اما هنوز راه طولانی در پیش داریم در روزهایی که خبرهای منفی در جامعه زیاد است، بازگو کردن این اخبار برای مردم در هیاهوی سیاست زده مناسب تر است و امیدواریم که انعکاس اخبار و اطلاع رسانی به نحوی باشد که بار روانی اخبار منفی کاهش پیدا کند و ذکر این موفقیت ها موجب مسرت مردم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت با بیان اینکه سهم وزارت بهداشت از شاخص های ورودی مانند بودجه، نیروی انسانی، تعداد مراکز آموزشی و اعضای هیات علمی، کمتر از یک چهارم است، افزود: در تولید علم و شاخص های علم و فناوری سهم وزارت بهداشت بسیار بالا است و در ابتدای دولت یازدهم فقط 8 دانشمند یک درصد برتر با استناد بالا در وزارت بهداشت داشتیم که تا پایان سال 2016 به 55 نفر افزایش یافت و در حوزه فناوری نیز بخش پزشکی کارنامه درخشانی دارد.

هاشمی تعداد شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت را 1150 شرکت عنوان کرد و گفت: 52 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت، محصولات خود را صادر می کنند و در حوزه ورود تحقیقات به عرصه زندگی مردم و اقتصاد کشور، بسیار موفق بوده اند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: حدود 1000 سال پیش فردوسی گفت "توانا بود هر که دانا بود، ز دانش دل پیر برنا بود" در مصرع دوم این شعر را همه قبول دارند و افرادی که در حوزه پژوهش و تحقیقات فعال هستند به خاطر آرامش خودشان، تعهد به کشور و بشریت در این حوزه فعالیت دارند اما مصرع اول این شعر به سیاستمداران مربوط می شود. در 1000 سال گذشته کمتر سیاستمداری در کشور بوده که در عمل به مصرع اول باور داشته است در گفته ها این باور را می بینیم طبیعی است که همه از علم، عالم و خردورزی حمایت می کنند اما در عمل باید به بودجه های علمی و پژوهشی کشور توجه کنیم؛ خجالت آور است که 0.3 درصد از بودجه کشور را به پژوهش اختصاص می دهیم و البته در تخصیص و تحویل بودجه نیز مشکلاتی داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باور به علم و پژوهش کمتر نزد سیاستمداران وجود دارد باید بپذیریم که اگر بناست انقلاب را صادر کنیم، این صادرات با مغز، قلم، اندیشه، علم و دانایی میسر است؛ ببینید که کشور چین انقلاب خود را از طریق علم و فناوری به همه جا صادر کرده و در همین سالن نگاه کنید که چه آثاری از چین وجود دارد. آیا جایی در دنیا هست که اثری از چین در آن وجود نداشته باشد؟ امیدواریم همه در عمل به علم و عالم احترام بگذارند. باید دخالت مجلس و دولت ها در دانشگاه ها کم شود البته از نظر امنیتی می گویم که هر کاری لازم است با رعایت قانون اساسی و حقوق شهروندی انجام دهید اما دخالت های مدیریتی دولت و مجلس به علم، آموزش و پژوهش و سلامت مردم آسیب وارد می کند که باید تجدید نظر کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید