Iranian Agriculture News Agency

شهریاری :

استاندار آذربایجان غربی گفت: دستاوردهای دولت تدبیر و امید در آذربایجان غربی بی نظیر است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال با وجود همه تنگناهای موجود میزان صادرات استان به ۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

توسعه و بالندگی صنعت در آذربایجان غربی وابسته به بخش کشاورزی است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، محمد مهدی شهریاری در آئین افتتاح همزمان ۵۲۶ پروژه عمرانی اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی که با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، با تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس با اشاره به پروژه های افتتاحی در دهه فجر با اشاره به اتفاقات مثبت توسعه ای رخ داده در استان اظهار کرد: از ابتدای سالجاری ۱۲ هزار میلیارد تومان پروژه در بخش های مختلف در استان افتتاح شده است که موجب شده تا در برخی شاخص های مهم از میانگین کشوری سبقت بگیریم.

وی با اشاره به چشم اندازهای مثبت اقتصادی استان در بهبود محیط کسب و کار، رشد سرمایه گذاری، امنیت سرمایه گذاری و کاهش نرخ بیکاری گفت: برای سومین فصل پیاپی استان رتبه نخست محیط کسب و کار کشور را بر اساس گزارش اتاق بازرگانی ایران کسب کرده است که شاخصی مهم در جذب سرمایه گذاری بشمار می رود.

شهریاری به رشد صادرات استان نیز اشاره کرد و افزود: میزان صادرات استان در سال گذشته یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار بود که خوشبختانه در ۱۱ ماهه امسال به یک میلیارد و ۶۹۶ میلیون دلار رسیده است و پیش بینی می شود تا پایان سال با وجود همه تنگناهای موجود به ۲ میلیارد دلار برسد.

استاندار آذربایجان غربی به کاهش نرخ بیکاری در فصول مختلف سال جاری و سبقت گرفتن از میانگین کشوری در بهره مندی از شاخص هایی چون آب روستایی، درمان و گاز رسانی را نیز اشاره کرد و گفت: پایه اقتصادی استان با تولید سالانه ۶میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول مختلف کشاورزی استوار است و صنعت نیز برای بالندگی متناسب با این ظرفیت مهم وابسته به بخش کشاورزی است.

شهریاری در ادامه از سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد احیای دریاچه ارومیه خواست که در خصوص برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه که مانع توسعه کشاورزی استان شده است بازنگری شود.

وی تکمیل سدهای نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا را یکی از نیازهای اصلی استان دانست.

شهریاری ساماندهی استفاده از سموم کشاورزی برای افزایش امنیت غذایی و رشد صادرات، توجه به کشت های جایگزین، تقویت مرکز تحقیقات کشاورزی، اصلاح بذر و نهال، توجه به کشت در اراضی شیب دار جهت جلوگیری از تخریب اراضی را نیز خواستار شد وگفت :  یکی از نیازهای اساسی استان در بخش کشاورزی توجه به بذر و نهال های نوین برای بهره وری بالا از منابع آبی و خاک است و خواستار حمایت وزارت جهاد کشاورزی از این امر در استان شد.

وی همچنین از سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خواست تا در خصوص خرید تضمینی محصولاتی چون گوجه فرنگی، سیب زمینی ، سیب و انگور در زمان مناسب تدبیر شود تا کشاورزان دغدغه ای در این زمینه نداشته و متضرر نشوند.

مقام عالی استان همچنین  خبر داد که در حال حاضر از مجموع ۷۵۰ هزار تن سیب ذخیره سازی شده در سردخانه های استان با تدابیر صورت گرفته کمتر از  ۳۰۰ هزار تن سیب در سردخانه ها موجود است و مشکلی بابت تداوم روند صادرات سیب استان وجود ندارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید