Iranian Agriculture News Agency

رتبه دوم آذربایجان شرقی در تولید گیاهان دارویی در کشور

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بیان کرد: انواع مختلفی از گیاهان دارویی به‌خصوص گل محمدی به میزان پنج هزار و 800 هکتار در استان به زیر کشت رفته و سالانه حدود ۱۳ هزار تن تولید می‌شود.

رتبه دوم آذربایجان شرقی در تولید گیاهان دارویی در کشور

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر کرامتی در یازدهمین جشنواره برداشت گل محمدی عنصرود با اشاره به وجود پتانسیل بسیار بالای استان درزمینهٔ گیاهان دارویی، افزود: بیش از ۴۰ نوع گیاه دارویی در استان تولید می‌شود که ازلحاظ اقتصادی، اقلیمی و سازگاری و ارزش‌افزوده منحصربه‌فرد بوده و تعدادی هم مختص استان ما است.

وی بابیان این‌که مهم‌ترین مشکل حوزه گیاهان دارویی مربوط به صنایع تبدیلی است، ادامه داد: گل‌محمدی به‌صورت خام در بازارهایی چون تهران و اصفهان به فروش می‌رسد و متأسفانه نمی‌توانیم ارزش‌افزوده‌ای از آن برای استان جذب کنیم.

کرامتی با اشاره به برگزاری منظم کمیته فنی گیاهان دارویی در استان با حضور صنایع، دانشگاه‌ها، محققان و افراد نقش‌آفرین، گفت: امسال براساس تصمیمات گرفته شده برای افزایش سطح زیرکشت و ارقام اصلاح شده گیاهان دارویی استان، با بیش از سه هزار هکتار اراضی دیمی گیاهان دارویی بعد از فارس رتبه دوم را در راستای تولید گیاهان دارویی داریم.

وی افزود: حرکت ما به سمت تکمیل زنجیره‌ ارزش تولید گیاهان دارویی و به خصوص گل‌محمدی بوده و پیگیری‌های مربوطه نیز در دست انجام است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه نبود صنایع تبدیلی، مشکل اصلی در حوزه تولیدات و محصولات کشاورزی است، گفت: خام فروشی محصولات کشاورزی که کم سودترین روش برای رسیدن به درآمد است در استان ما رایج است و یکی از نمونه‌های آن گل محمدی است که به‌صورت خام در بازار تهران و اصفهان عرضه و فرآوری شده آن با قیمت چند برابری از طریق این شهر روانه بازار مصرف می‌شود.

 کرامتی با اشاره به اینکه گل محمدی بیشتر به‌صورت دمنوش و مربا در بخش خانگی مصرف می‌شود و فرآوری آن هم در حد گلاب‌گیری است، اضافه کرد: انواع گیاهان دارویی مانند گل محمدی در استان تولید می‌شود.  

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید