Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح دانه‌های روغنی در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:

پیش‌بینی می‌شود امسال از مجموع 210 هزار هکتار سطح زیرکشت دانه‌های روغنی، حدود 400 هزار تن دانه این محصولات برداشت شود.

پیش‌بینی تولید 400 هزار تن دانه‌های روغنی در کشور/ آغاز خرید تضمینی دانه‌های روغنی از ابتدای سال

پیش‌بینی می‌شود امسال از مجموع 210 هزار هکتار سطح زیرکشت دانه‌های روغنی، حدود 400 هزار تن دانه این محصولات برداشت شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: دانه‌های روغنی تولیدشده در کشور شامل کلزا، سویا، آفتابگردان، گلرنگ، کنجد و ذرت است که دانه کلزا با تولید 180 تا 200 هزار تن بیشتر حجم از این محصولات را به خود اختصاص داده است.

علیرضا مهاجر با بیان اینکه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا از ابتدای سال توسط شرکت بازرگانی دولتی آغاز شده است، بیان کرد: هم‌اکنون هر کیلوگرم کلزا از کشاورزان با 10 درصد افزایش نسبت به سال قبل، 27 هزار و 830 ریال خریداری می‌شود و تا زمانی که کشاورزان محصول برای تحویل داشته باشند ادامه خواهد داشت.

وی میزان تولید سویا در سال جاری را 120 تا 150 هزار تن عنوان کرد و افزود: پس از کلزا، سویا دانه روغنی است که بیشترین تولید در کشور را دارد و دولت برای این محصول قیمت خرید تضیمنی 24 هزار و 694 ریال را در نظر گرفته است.

مجری طرح دانه‌های روغنی اضافه کرد: پس از این دو محصول، دانه آفتابگردان در رتبه سوم تولید دانه‌های روغنی کشور قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان تولیداین این محصول به 30 هزار تن برسد.

مهاجر قیمت خرید تضمینی دانه آفتابگردان را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، 26 هزار و 644 ریال عنوان کرد.

وی ادامه داد: حدود 200 هزار تن باقی مانده مربوط به سایر دانه‌های روغنی ازجمله کنجد، ذرت و گلرنگ می‌شود که هریک سهم متفاوتی را در تولید دانه‌های روغنی کشور دارند.

مهاجر در پایان با اشاره به طرح خودکفایی 70 درصدی کشور در تولید دانه‌های روغنی، تأکید کرد: تأمین بخش عمده‌ای از روغن مورد نیاز کشور، جلوگیری از خروج حجم زیادی ارز، تأمین علوفه مورد نیاز دام و طیور، تأمین امنیت غذایی و سلامت جامعه را از نتایج افزایش خودکفایی در کشت دانه‌های روغنی است./

G-960126-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید