Iranian Agriculture News Agency

فائو شاخص قیمت مواد غذایی را برای ماه مارس اعلام کرد؛

شاخص بهای مواد غذایی فائو (FAO Food Price Index) در ماه مارس به‌طور متوسط نزدیک به رقم 171 واحد ایستاد که این میزان 2.8 درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد؛ در حالی که هنوز 13.4 درصد بالاتر از سال قبل است.

کاهش قیمت جهانی شکر و روغن‌های گیاهی/ پیش‌بینی فائو برای بازار غلات 2017/2018

شاخص بهای مواد غذایی فائو ( FAO Food Price Index ) در ماه مارس به طور متوسط نزدیک به رقم 171 واحد ایستاد، که این میزان 2.8 درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان می دهد؛ در حالی که هنوز 13.4 درصد بالاتر از سال قبل است.

به گزارش ایانا از وب سایت فائو، شاخص قیمت مواد غذایی فائو برابر است با شاخص وزن تجاری مربوط به قیمت بازار بین المللی پنج گروه اصلی مواد غذایی است.

فائو همچنین نخستین چشم انداز از عرضه و تقاضای غلات را برای سال جاری منتشر کرد که انتظار می رود با دارا بودن میزان غلات در سطحی نزدیک به رکورد، بازار آرامش نسبی را در فصل آینده تجربه کند.

شاخص بهای غلات فائو 1.8 درصد نسبت به ماه فوریه کاهش یافته، که این کاهش مربوط به گندم و ذرت است. تقریبا این میزان به سطح مارس 2016 رسیده است.

در این ماه ، شاخص قیمت روغن گیاهی فائو 6.2 درصد پایین تر بود. با برآوردی که شده تولید روغن پالم و روغن سویا ، هر دو در ماه مارس بهبود یافته، در حالی که میزان روغن کانولا و روغن دانه آفتابگردان هر دو به مقداری بیش از حد مورد انتظار رسیده است.

شاخص قیمت شکر فائو 10.9 درصد و به پایین ترین سطح خود از ماه مه 2016 رسیده ، که در این میان تقاضا و واردات ضعیف و با ورود منابع قدرتمند عرضه برزیل به بازارهای جهانی در نتیجه برداشت بیشتر و جذب آهسته داخلی برای تولید اتانول زیستی روی داده است.

عرضه ماهانه شیر( Buoyant milk ) با کاهش 2.3 درصد همراه بوده ، با این حال، این میزان نسبت به سال گذشته بالاتر است.

شاخص قیمت گوشت فائو 0.7 درصد افزایش یافت، این به دلیل تقاضای واردات شرکت های آسیایی برای گوشت گاو و خوک بوده است.

پیش بینی فائو برای بازار غلات 2017/2018

با توجه به آخرین گزارش عرضه و تقاضا غلات پیش بینی می شود که تولید غلات در سراسر جهان در سال 2017 به 2597 میلیون تن (دومیلیارد و 597 میلیون تن) برسد.

فائو برای فصل آینده با توجه به شرایط آب و هوایی اعلام کرد که تصمیم گیری کشاورزان برای کاشت محصولاتی که دارای تقاضای قیمتی حساس تر هستند ( price-sensitive : در اقتصاد، حساسیت به قیمت ، معمولا با استفاده از کشش قیمتی تقاضا اندازه گیری می شود) اتخاذ شود.

براساس کاهش جزئی از 2016 به دلیل پیش بینی کاهش تولید جهانی گندم ، در حال حاضر انتظار می رود این محصول به 2.7 درصد وبه میزان 740 میلیون تن، در سال 2017 سقوط کند که عمدتا این موضوع ناشی از کاهش کاشت در استرالیا، کانادا و ایالات متحده است.

در مقابل، کل تولید غلات دانه درشت در سال 2017 موقتا انتظار می رود با افزایش و رکورد جدید 1353 میلیون تن ( یک میلیاردو353 میلیون تن) رو به رو شود، این افزایش قابل توجه به دلیل افزایش تولید در برزیل و آرژانتین روی داده است.

همچنین انتظار می رود، تولید جهانی برنج به رشد 1.0 درصد و به ارزش 504 میلیون تن برسد که این رشد ناشی از کشت بیشتر در هند و اندونزی همراه با افزایش عملکرد در برزیل و چین بوده که البته به جبران کاهش محصول برخی کشورها ناشی از خشکسالی همچون سریلانکا انجامیده است.

این در حالی است که انتظار می رود مصرف جهانی غلات در سال 2017، تنها دارای رشد 0.8 درصد 2597 میلیون تن باشدو کاهش در نرخ رشد از 2.2 درصد در سال گذشته، نشان دهنده رشد آهسته، استفاده از غلات برای خوراک دام و همچنین برای سوخت های زیستی مانند اتانول است.

پیش بینی فائو برای میزان خروجی و مصرف برای ذخایر غله در جهان در سال 2017/2018، نزدیک به رقم 680 میلیون تن است که حدود دو میلیون تن نسبت به فصل قبل کاهش داشته است.

همچنین انتظار می رود ذخایر گندم به افزایش 2.5 درصد به 246.6 میلیون تن ( 246 میلیون و 600 هزار تن) برسد، در حالی که ذخیره ذرت احتمالا به چهار درصد و مقدار 207 میلیون تن سقوط می کند که ناشی از افت شدید در چین و ایالات متحده امریکا است و پیش بینی شده که میزان موجودی برنج جهانی روی مقدار 170 میلیون تن ثابت بماند.

ترجمه: فرحناز سپهری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید