Iranian Agriculture News Agency

در جریان نشست بررسی همکاری‌های کشاورزی ایران و اتریش با حضور وزرای کشاورزی دو کشور

در جریان نشست بررسی همکاری‌های کشاورزی ایران و اتریش که با حضور وزرای کشاورزی و جمعی از فعالان اقتصادی دو کشور در اتاق بازرگانی اتریش wko در وین پایتخت این کشور برگزار شد، طی سخنانی فرصت های سرمایه گذاری و همکاری و نقاط قوت صنعت غذا و کشاورزی ایران را برشمرد.

سند تفاهم و همکاری کشاورزی و جنگلداری ایران و اتریش امضا شد

در جریان نشست بررسی همکاری‌های کشاورزی ایران و اتریش که با حضور وزرای کشاورزی و جمعی از فعالان اقتصادی دو کشور در اتاق بازرگانی اتریش wko در وین پایتخت این کشور برگزار شد، طی سخنانی فرصت های سرمایه گذاری و همکاری و نقاط قوت صنعت غذا و کشاورزی ایران را برشمرد.

به گزارش ایانا از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، کاوه زرگران که به همراه هیات بلندپایه‌ کشاورزی کشورمان در اتریش حضور دارد، در جریان دیدار هیات‌های ایران و اتریش که با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران و آندره روپرشتر وزیر کشاورزی، جنگلداری، محیط زیست و آب اتریش و جمعی دیگر از مدیران دولتی و فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شد، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشاورزی و غذایی ایران را به حاضران معرفی کرد.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در این نشست که در شهر وین اتریش برگزار شد با اشاره به اینکه ایران توانایی‌های فراوانی در جهت توسعه تولید موادغذایی داراست، گفت: کشورمان از امکانات و منابع کشاورزی متعددی همانند زمین‌های قابل کشت فراوان، جنگل‌ها و مراتع طبیعی، آب و هوای چهار فصل، گونه‌های متنوع گیاهی و بهره‌مندی از آفتابی تابان و انرژی خورشیدی برخوردار است که امکان تولید انواع مختلف محصولات کشاورزی غذایی متناسب با آب و هوای گوناگون چون سردسیری، نیمه گرمسیری و گرمسیری را داراست. (بیش از 100 میلیون تن). این موقعیت و قابلیت کشور مارا به محل مناسبی برای تولید بهینه و سودآور انواع مختلف محصولات غذایی و کشاورزی مبدل کرده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه از میان 70 نوع محصول کشاورزی قابل کشت در جهان، ایران تولید کننده 30 نوع از آنهاست، اضافه کرد: کشور ما رتبه اول جهان را در تولید پسته و انواع گونه‌های توت داراست. همچنین رتبه دوم تولید محصولاتی چون زردآلو، هندوانه، کره ارگانیک (تولید شده از شیر گوسفند)، گردو، خیار و طالبی متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: ما سومین تولید کننده پنیر از شیر گاو، قارچ خشک شده، گیلاس، انجیر خشک، بادام، بادمجان و کشمش در دنیا هستیم و چهارمین تولید کننده پیاز، یونجه و علوفه، پنجمین تولید کننده کاهو، رب گوجه فرنگی، ماکارانی هستیم علاوه بر اینها ایران برسکوی سوم تنوع غذایی جهان ایستاده است که نشان از موقعیت ممتاز کشور ما دارد.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در ادامه این سخنرانی با اشاره به توانمندی‌های صنعت غذای کشورمان گفت: از سوی دیگر صنایع غذایی ایران با بیش از 11هزار واحد تولیدی، 400 هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرده و با ظرفیت جذب بیش از 150 میلیون تن مواد اولیه خام نقش عمده‌ای در ایجاد ارزش افزوده و مشارکت میان صنعت و کشاورزی دارد.

زرگران در بخش دیگری از سخنان خود به توانمندی‌های صادراتی ایران اشاره کرد و گفت: با صادرات محصولاتی نظیر پسته، گوجه فرنگی تازه و رب گوجه فرنگی، هندوانه، سیب تازه، ماست، پنیر، سیب‌زمینی، شیرینی‌ و شکلات و بیسکوییت، زعفران و محصولات دامی و محصولات کنسروی و غیره، کشور ما در بازار غذایی حدود 100 کشور از جمله بازارهای همسایه و کشورهای خاورمیانه سهم بزرگی را بدست آورده است.
وی در خصوص اهمیت بخش غذا و کشاورزی در ایران گفت: طی 10 سال گذشته بخش کشاورزی و صنایع غذایی بیشترین حجم نیروی کار کشور را به خود اختصاص داده است. همچنین بخش عمده‌ای از درآمدهای غیرنفتی از فروش محصولات غذایی به دست آمده است. در سال 2014 صادرات موادغذایی و کشاورزی ایران 6.8 میلیارد دلار بوده که 19 درصد از صادرات غیرنفتی را شامل شده است.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در پایان تاکید کرد: آنچه بیان شد تنها گوشه‌ای از پتانسیل ها و توانایی‌های کشاورزی و صنعت غذای ایران است که شرایط مناسبی را برای سرمایه گذاری خارجی در ایران و همکاری‌های دو جانبه و به خصوص صادرات این محصولات را فراهم آورده است.

گفتنی است در این سفر، سند جامع همکاری کشاورزی دو کشور توسط وزرای جهاد کشاورزی ایران و وزیر کشاورزی و جنگلداری اتریش امضا شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید