Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با ایانا:

جو از محصولات زراعی محسوب می‌شود که سرمای هوا و بارش برف مشکلی برای سبز شدن آن به‌وجود نخواهد آورد، اما اعلام سطح واقعی کشت بستگی به استقبال کشاورزان دارد.

برف و سرما تولید یک میلیون و 500 هزار تنی جو را به خطر نمی‌اندازد


جو از محصولات زراعی محسوب می‌شود که سرمای هوا و بارش برف مشکلی برای سبز شدن آن به‌وجود نخواهد آورد، اما اعلام سطح واقعی کشت بستگی به استقبال کشاورزان دارد.

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره آخرین وضعیت کشت جو در کشور گفت: تاکنون بیش از یک میلیون هکتار از اراضی کشور به زیر کشت محصول جو رفته است و پیش‌بینی می‌شود این سطح به حدود یک میلیون و 600 هزار هکتار برسد.

کاوه خاکسار افزود: حدود 47 هزار تن بذر که تمام آنها از واریته‌های ایرانی است، برای کشت آماده شده است.

وی خاطرنشان کرد: سرمای زودرس پاییزه مشکل خاصی را برای کشت جو به‌وجود نیاورده است، زیرا کشت بهاره و کشت در مناطق گرم و معتدل هنوز مانده است.

خاکسار ادامه داد: کشت جو در مناطق سردسیر به اتمام رسیده و سرما مشکل خاصی را برای بذور زیرخاک‌رفته، به‌وجود نمی‌آورد.

وی تصریح کرد: نیاز داخلی کشور به محصول جو حدود پنج میلیون و 300 هزار تن است که مطابق برنامه ابلاغ‌شده، امسال باید حداقل سه میلیون و 500 هزار تن محصول در کشور تولید شود.

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: ممکن است میزان تولید به چهار میلیون تن نیز برسد، اما باید منتظر بود و دید که در چه سطحی این محصول کشت خواهد شد، زیرا هنوز برخی از مناطق کشور باقی مانده است.

خاکسار درباره جایگزینی برخی از اراضی گندم و کلزا برای کشت جو تأکید کرد: برخی کشاورزان ترجیح می‌دهند به جای محصول گندم، جو بکارند یا به جای جو کلزا بکارند که برای تعیین میزان واقعی سطح زیر کشت باید منتظر بود.

وی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر مشکل خاصی برای اجرای برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد./

M-950909-04

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید