Iranian Agriculture News Agency

طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان با هدف تعیین وجود و یا عدم وجود تحت تیپ‌های احتمالی آنفلوانزای طیور به‌ویژه H5-H7-H9 همزمان با شروع فصل مهاجرت پرندگان آغاز شده است.

آغاز اجرای طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان در قزوین


طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان با هدف تعیین وجود و یا عدم وجود تحت تیپ‌های احتمالی آنفلوانزای طیور به‌ویژه H5-H7-H9 همزمان با شروع فصل مهاجرت پرندگان آغاز شده است.

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه بیماری آنفلوانزای پرندگان به‌عنوان یکی از بیماری‌های مهم در ماکیان و سایر پرندگان بوده و انجام پایش و مراقبت می‌تواند نقش مهم و بسزایی در پیشگیری و کنترل این بیماری در جمعیت طیور داشته باشد، پایش بیماری آنفلوانزا در طیور به‌صورت سالیانه در کشور صورت می‌گیرد.

وحید ابراهیم‌نژادحمیدی افزود: انتخاب واحدهای روستایی و صنعتی برای نمونه‌گیری به‌صورت تصادفی بوده و نمونه‌های اخذشده مورد آزمایشات دقیق سرولوژی و مولکولی قرار خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در استان قزوین 37 واحد صنعتی، 50 روستا و همچنین بازارچه عرضه پرندگان، باغ پرندگان و باغ وحش استان مشمول طرح خواهند شد که نمونه‌ای سرمی و سواب از واحدهای اپیدمیولوژیک مدنظر، اخذ و آزمایشات سرولوژی و مولکولی در آزمایشگاه مرجع و مرکزی اداره‌کل دامپزشکی استان و آزمایشگاه مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور انجام خواهند شد.

ابراهیم‌نژادحمیدی آغاز طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان در سال 95 را از 27 شهریورماه سال جاری عنوان کرد و هدف از اجرای آن را تعیین وجود و یا عدم وجود تحت تیپ‌های احتمالی آنفلوانزای طیور (به‌ویژه (H5-H7-H9 دانست که در سه مرحله همزمان با شروع فصل مهاجرت پرندگان آغاز و به مدت 42 روز ادامه خواهد داشت.

طرح مذکور در سه جمعیت مختلف طیور شامل پرندگان موجود در بازارچه‌ها و باغ وحش‌ها - طیور بومی روستایی و در نهایت طیور صنعتی اجرا می‌شود./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید