Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور در گفت‌وگو با ایانا:

سرمایه‌گذاری کشاورزان ایرانی در عراق با کشت سیب‌زمینی باعث شد عراق سیب‌زمینی مورد نیاز خود را در مرزهای خود تولید کند و اکنون تنها می‌توان به این کشور بذر سیب‌زمینی صادر کرد.

ایران بازار سیب‌زمینی در عراق را از دست داد/ کاهش نرخ سود بانکی بدون نظارت، یعنی هیچ!

سرمایه‌گذاری کشاورزان ایرانی در عراق با کشت سیب‌زمینی باعث شد عراق سیب‌زمینی مورد نیاز خود را در مرزهای خود تولید کند و اکنون تنها می‌توان به این کشور بذر سیب‌زمینی صادر کرد.

مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: سالانه بین 70 تا 130 هزار تن سیب‌زمینی به کشور عراق و آسیای میانه صادر می‌شد که می‌توانست بازار مناسبی هنگام سرریز بازار تلقی شود.

مجید سجادی افزود: طی سه سال گذشته جمعی از سرمایه‌گذاران و کشاورزان ایرانی اقدام به سرمایه‌گذاری در مناطق حاصلخیز این کشور برای کشت سیب‌زمینی کرده‌اند که باعث شده عراق اکنون به‌عنوان یک تولیدکننده سیب‌زمینی شناخته شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر ایران بازار عراق را برای سیب‌زمینی تازه‌خوری از دست داده و مرزهای این کشور نیز به روی سیب‌زمینی ایران بسته شده است.


کاهش نرخ سود بانکی بدون نظارت، یعنی هیچ!

مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی تا 15 درصد هرچند اقدامی در جهت افزایش سرمایه‌گذاری و بخش کشاورزی محسوب می‌شود، اما واقعیت آن است که تغییر چندانی در بخش ایجاد نخواهد کرد.

سجادی تصریح کرد: عدم نظارت بر چگونگی پرداخت تسهیلات باعث می‌شود تسهیلات تزریق‌شده لزوماً در بخش تولید به‌کار گرفته نشود و سر از حوزه‌های دلالی و واسطه‌گری دربیاورد.

وی یادآور شد: نیاز بخش علاوه بر تزریق نقدینگی نظارت و هدایت تسهیلات است که امروز فاقد آن است.


سیب‌زمینی تازه 500 تومان

مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور تأکید کرد: کشاورزان سیب‌زمینی‌کار تولیدات خود را به قیمت 400 تا 500 تومان در بازار عرضه می‌کنند که 200 تومان زیر قیمت تمام‌شده است.

سجادی اظهار داشت: اکنون سیب‌زمینی‌های تازه برداشت شده بهار همدان، اصفهان و کرمانشاه وارد بازار می‌شوند و همچنان سیب‌زمینی‌های انباری اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری و زنجان نیز در بازار عرضه می‌شود.


سیب‌زمینی امسال هم تابع الگوی کشت نیست

وی همچنین گفت: با وجود بحران بازرگانی سیب‌زمینی در سال 94 امسال نیز نظارتی بر اجرای الگوی کشت و کاهش تولید سیب‌زمینی وجود ندارد.

سجادی در پایان افزود: تولید سیب‌زمینی عموماً مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا و شرایط بازار است و پیرو الگوی کشت نیست./

F-950415-02

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید