Iranian Agriculture News Agency

ارائه آخرین گزارش مبارزه با آفات و بیماری‌های مزارع گندم و جو؛

با همت همکاران استانی و پیش‌آگاهی‌های بسیار خوبی که انجام شد، سطح مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم به 60 هزار هکتار تقلیل پیدا کرد و به این ترتیب 650 هزار لیتر سم، کمتر وارد محیط زیست شد.

طغیان بیماری زنگ زرد گندم به 60 هزار هکتار تقلیل پیدا کرد/ 650 هزار لیتر سم، کمتر وارد محیط زیست شد

با همت همکاران استانی و پیش‌آگاهی‌های بسیار خوبی که انجام شد، سطح مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم به 60 هزار هکتار تقلیل پیدا کرد و به این ترتیب 650 هزار لیتر سم، کمتر وارد محیط زیست شد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، رئیس این سازمان به تشریح آخرین وضعیت مبارزه با آفات و بیماری‌های گندم و جو در مزارع کشور پرداخت.

محمدعلی باغستانی‌میبدی گفت: شرایط نسبتاً خوب بارندگی و آب و هوایی در کشور که در سال جاری شاهد آن بودیم باعث شد تا وضعیت تولید محصولات استراتژیک در حوزه کشاورزی مطلوب و رضایت‌بخش باشد و طبیعتاً در کنار آن نیز وجود و طغیان آفات و بیماری‌ها نیز در مزارع اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: این امر باعث شد تا همکاران استانی و شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی در سازمان و بخش‌های پیش‌آگاهی غیردولتی مرتبط با سازمان با همت و جدیت بسیار خوبی که از خود نشان دادند بتوانند در مقابله با این آفات و بیماری‌ها امسال به نحو بسیار مطلوب و شایسته‌ای عمل کنند و شرایط را مدیریت کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: سن گندم کلیدی‌ترین آفت است که در این باره امسال در سطح دو میلیون هکتار در کشور مبارزه با سن مادر و پوره صورت گرفت که مراحل پایانی آن نیز در حال انجام بوده و به نحو بسیار خوبی این آفت کنترل و مدیریت شد.

باغستانی‌میبدی ادامه داد: در زمینه مبارزه با علف‌های هرز نیز با توجه به بارندگی‌ها که فرصت کافی برای ورود به مزارع را نمی‌داد ،سال بسیار سختی داشتیم که با وجود تمامی مشکلات میزان خسارت بسیار پایین و کمتر از پنج درصد پیش‌بینی می‌شود.

وی تصریح کرد: سطح کل مبارزه با علف‌های هرز 3.5 میلیون هکتار و بیشترین سطح مبارزه مربوط به استان خوزستان است.

باغستانی‌میبدی در پایان درباره بیماری‌های گندم نیز با توجه به افزایش بارندگی، طغیان بیماری زنگ زرد گندم حادث شد که با وجود اینکه شرایط محیطی برای این بیماری 100 درصد مساعد بود و سازمان حفظ نباتات نیز برای مقابله با این بیماری تدارک سموم در سطح 800 هزار هکتار انجام داده بود، همت همکاران سازمان در استان‌ها و با پیش‌آگاهی‌های بسیار خوبی که انجام شد، خوشبختانه سطح مبارزه به 60 هزار هکتار تقلیل پیدا کرد و به این ترتیب 650 هزار لیتر سم، کمتر وارد محیط زیست شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید