Iranian Agriculture News Agency

در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان شهرکرد در زمینه تولید پایه‌های گل رز، ژیپسوفیلا و ژربرا و صدور به استانهای مجاور پیشتاز است.

شهرستان شهرکرد پیشتاز در تولید پایه‌های گل زینتی

 به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد گفت: مجتمع کشت بافت مصطفی‌آباد در حوزه عمل سورشجان متعلق به آقای هادی یداللهی به تولید پایه‌های گل زینتی ژیپسوفیلا و ژربرای کشت بافتی مشغول است و همچنین پایه‌های گل رز نیز در شرکت پدیدآوران سدید تولید می‌شود.

فرهاد رفیعی افزود: این پایه‌های تولیدی به استانهای مجاور به ویژه محلات صادر می‌شود.

وی کشت بافت را یکی از تکنیک‌های مطرح در تکنولوژی زیستی برشمرد و گفت: کشت بافت گیاهی تکنیک رویش سلولها، بافتها و اندامها تحت شرایط استریل در یک محیط مغذی جامد یا مایع که به صورت مصنوعی تهیه شده است، می‌باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد خاطر نشان کرد: مزیت کشت بافت، افزایش محصول از طریق تولید گیاهان عاری از ویروس است. چنانچه گیاه از راههای معمول مانند قلمه‌زنی تکثیر شود احتمال انتقال ویروس و سایر آلودگی‌ها به گیاهان وجود دارد و به مرور زمان سبب کاهش محصول می‌شود.

رفیعی افزود: تکنیک تکثیر به روش کشت بافت امکان تولید گیاهانی که از لحاظ ژنتیکی یکنواخت هستند را فراهم می‌کند و گیاهان تکثیر شده در این روش از قدرت رشد بالایی نسبت به گیاهانی که به روشهای سنتی تکثیر می‌شوند برخوردارند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید