Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت نیاز به ابزار دارد، گفت: این ابزارها که شامل موضوع خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان است تاکنون در دسترس نبوده است.

اجرای طرح الگوی کشت در گرو پرداخت تشویقی به کشاورزان

به گزارش ایانا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، آقای سیدجواد ساداتی نژاد در جلسه شورای عالی آب با اشاره به خشکسالی فعلی کشور گفت: در حوزه کشاورزی که بیشترین مصرف آب برای تولیدات کشاورزی و حفظ امنیت غذایی دارد، اجرای الگوی کشت موضوع بسیار مهمی است که البته در برنامه های مختلف توسعه مطرح شده ولی در اجرا موفقیت چشمگیری نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت نیاز به ابزار دارد، افزود: این ابزارها که شامل موضوع خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان است تاکنون در دسترس نبوده به همین دلیل اجرای طرح الگوی کشت در کشور موفقیت چندانی نداشته است.

آقای ساداتی نژاد با اشاره به تأثیر اصلاح الگوی کشت برای مقابله با کم آبی، ادامه داد: ما در دشت هایی که با کمبود شرایط آب مواجه هستیم برای ترغیب کشاورزان به اصلاح الگوی کشت، تشویقی در نظر خواهیم گرفت که بودجه این تشویقی برای سال 1401 تعیین خواهد شد.

وی با بیان اینکه اصلاح الگوی کشت به صورت دستوری امکان پذیر نیست، گفت: ما اگر محصولی را به کشاورزان توصیه می کنیم که درآمد کمتری نسبت به محصول "آب بر" دارد باید این تفاوت درآمد را برای کشاورزان تأمین کنیم.

آقای ساداتی نژاد با اشاره به اینکه خشکسالی امسال نسبت به 50 سال گذشته بسیار شدید بوده است، افزود: نگرانی ما در دشت هایی که است دچار کم آبی شدید هستند و این موضوع در سطح زیر کشت تأثیر خواهد گذاشت بنابراین پیشنهاد پرداخت بیمه مسئولیت کشاورزان برای فعالان این بخش در دشت های دچار خشکسالی ارائه شده است.

وی گفت: این طرح برای کمک به معیشت کشاورزان پیشنهاد شده و منابع آن با کمک وزارت نیرو در سال آینده تأمین خواهد شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید