Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد؛

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشاورزان مازندران تاکنون برداشت برنج را در ۴ هزار و ۳۹۷ هکتار از شالیزار‌های استان انجام دادند.

برداشت برنج در 4000 هکتار شالیزار مازندران

به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، مجید بهادری با بیان اینکه کشاورزان مازندرانی تاکنون برداشت برنج را در سطح ۴ هزار و ۳۹۷ هکتار از شالیزار‌های استان انجام دادند، افزود: از این میزان برداشت، ۸۰ هکتار بصورت سنتی و مابقی مکانیزه برداشت شد.

وی به شالیکاران توصیه کرد: محصول شلتوک را بعد از هوادهی و رساندن به رطوبت ۴ درصد به شالیکوبی تحویل دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: برنجکاران شرق استان هم با توجه به بارندگی‌های اخیر، آبیاری تناوبی را مدیریت کنند تا دچار خسارت در مزارع برنج نشوند.

این مسؤول یادآور شد: استان مازندران با دارا بودن 215 هزار هکتار اراضی شالیزاری، ۴۲ درصد برنج کشور را تولید می‌کند.

بهادری با بیان اینکه کشت مکانیزه برنج در ۱۳۲ هزار و ۴۳۴ هکتار اراضی شالیزاری استان انجام شد، ادامه داد: ۱۵۲ هزار و ۲۹۸ هکتار مزارع شالیزاری استان، ارقام محلی و مابقی ارقام پرمحصول کشت شد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون با علف‌های هرز در ۴۴۸ هزار و ۸۶۴ هکتار مزارع برنج استان مبارزه شد، افزود: مبارزه با کرم ساقه خوار برنج در ۷۶ هزار هکتار و بلاست برگ در ۴۰ هزار و ۳۱۶ هکتار اراضی شالیزاری استان انجام شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بیمه زراعت برنج در ۲۵ هزار و ۵۴۴ هکتار اراضی شالیزاری استان انجام شد، تصریح کرد: ۷۲ هزار و ۴۰۵ تُن کود شیمیایی بین کشاورزان شالیکار استان توزیع شد.

این مسؤول بیان کرد: میزان آب ذخیره شده سد‌های استان حدود ۲۲۱ میلیون مترمکعب و آببندان‌ها ۲۰۹ میلیون مترمکعب است.

بهادری با بیان اینکه کاهش آب آبندان‌ها مربوط به شهر‌های شرق استان از جمله گلوگاه، بهشهر و نکا است، گفت: با توجه به کاهش منابع آبی و افزایش دما، حدود ۴۳هزار هکتار مزارع شالیزاری در مراحل مختلف رشدی در معرض استرس و رها شدن هستند که برای حفظ و کاهش خسارت به این مزارع، اقدامات فنی و پیشگیرانه و اطلاع رسانی انجام شد و با همکاری عوامل ذیربط مجموعه فعالیت‌های مربوط به انتقال و مدیریت مصرف آب مورد پیگیری و اجراست.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید