Iranian Agriculture News Agency

در راستای کشت چغندر قند پائیزه؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: تحقق دوباره کشت پائیزه چغندر قند در قیروکارزین منوط به پایبندی کارخانه های قند به تعهدات و اطمینان کشاورزان از ضمانت اجرایی آن است.

پایبندی به تعهدات؛ پیش شرط کشاورزان قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی در پایان نشست مشترک خود با مشاورین کارخانه قند مرودشت اظهار کرد: کارخانه قند مرودشت متعهد شده است که شرایط مندرج در نسخ جدید قرار داد کشت را قبل از فرا رسیدن فصل کاشت به اطلاع کشاورزان برساند.

به گفته وی؛ تامین بذور مناسب با اقلیم قیروکارزین، ایجاد دفتر نمایندگی کارخانه در مرکز شهرستان قیروکارزین به منظور انعقاد قرار داد کشت و پیگیری سایر امور مر بوطه از دیگر تعهداتی بوده است که مشاورین کارخانه بر آن اذعان داشته اند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برنامه ریزی مدون و اصولی به منظور یک کشت موفق نیازمند اطلاع از سطوح کشت مورد نظر کشاورزان در فصل آتی است، تصریح کرد: کشاورزان هر چه سریعتر به منظور اعلام سطح اراضی تخصیصی خود برای کشت چغندر قند به کارشناسان پهنه در مراکز جهاد کشاورزی یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین مراجعه کنند.  

به گفته همتی؛ چغندر قند یک محصول صنعتی است از این رو به منظور ایجاد هماهنگی های لازم برای کاشت، داشت و برداشت محصول و انتقال آن به کارخانه و خط استحصال محصول نهایی پیش بینی سطوح زیر کشت و برآورد تولید ضروری است.

وی با بیان اینکه توسعه کشت چغندر قند پائیزه یک اولویت سازمانی است، تصریح کرد: ترویج و حمایت از توسعه کشت این محصول راهبردی در دستور کار قرار دارد که امیدواریم کشاورزان پیشرو در این طرح مشارکت فعالانه و موثر داشته باشند.

او با یاد آوری اینکه در سنوات گذشته سطح کاشت 500 هکتاری و رکورد تولید 110 تن در هکتار برای محصول چغندر قند در این شهرستان ثبت شده است، ابراز کرد: متاسفانه بد عهدی یکی از کارخانه ها در پرداخت مطالبات موجب بی میلی کشاورزان در کاشت این محصول اساسی و پر منفعت شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین اظهار کرد: قیمت اعلام شده برای خرید تضمینی هر کیلو گرم چغند قند پائیزه در سال جاری  قیمت  نقطه قوتی برای کشاورزان چغندرکار باشد.

این مقام مسئول از جهش در تولید، ایجاد اشتغال جدید، رونق تولید، بهبود بافت و افزایش ماده آلی خاک، رعایت تناوب زراعی مناسب و کنترل علف های هرز مزارع به عنوان مزایای کشت چغندر قند پائیزه نام برد.

توسعه کشت چغندر قند پائیزه در مناطق جنوبی به دلیل صرفه جویی در مصرف آب و حفظ  ذخایر آبی کشور به عنوان یک هدف کلان و سیاست راهبردی از برنامه ‌های اساسی در وزارت جهاد کشاورزی است.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید