Iranian Agriculture News Agency

با حضور شماری از مقام‌های الجزایری و سفیران مقیم در این کشور

نخستین کارخانه تولید شکر از خرما در الجزایر با فناوری ایرانی و با حضور شماری از مقام‌های الجزایری و سفیران مقیم در این کشور و "رضا عامری" سفیر ایران در ایالت "بسکره" افتتاح شد.

کارخانه تولید شکر از خرما در الجزایر با فناوری ایرانی افتتاح شد/ تولید رب، شیره و شربت خرما نیز به محصولات این کارخانه افزوده می‌شود

نخستین کارخانه تولید شکر از خرما در الجزایر با فناوری ایرانی و با حضور شماری از مقام‌های الجزایری و سفیران مقیم در این کشور و "رضا عامری" سفیر ایران در ایالت "بسکره" افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایانا، سومین نمایشگاه بین‌المللی خرما در الجزایر در ایالت "بسکره" با حضور وزیران کشاورزی و تجارت، والی ایالت بسکره و تنی چند از سفیران مقیم و سفیر کشورمان در الجزایر افتتاح شد.

مهم‌ترین رخداد نمایشگاه بین‌المللی خرمای امسال در الجزایر، افتتاح کارخانه تولید شکر از خرما از سوی مؤسسه "عمتنا" بود که در حاشیه نمایشگاه توسط والی بسکره و سفیر ایران در الجزایر آغاز به کار کرد.

این کارخانه با سرمایه‌گذاری الجزایر، تجهیزات ایتالیایی و فناوری ایرانی ساخته شده و محصول عمده آن اکنون شکر است که از ضایعات خرما استحصال و ظرفیت اسمی تولید آن، 3.6 هزار تن در سال است.

قرار است در آینده نزدیک علاوه بر شکر، برخی محصولات دیگر ازجمله رب، شیره و شربت خرما نیز به تولیدات این کارخانه افزوده شود.

این نمایشگاه همه‌ساله پس از برداشت محصول خرما در این ایالت به‌عنوان یکی از مراکز مهم تولید خرما در الجزایر برگزار می‌شود.

در نمایشگاه سال جاری، 120 شرکت فعال در زمینه خرما و فرآورده‌های حاصل از آن از الجزایر و برخی کشورها مشارکت داشتند.

در الجزایر 360 نوع خرما برداشت می‌شود، اما تنها 54 نوع آن به بازار عرضه می‌شود.

بسکره در 400 کیلومتری جنوب شرقی پایتخت الجزایر قرار دارد و به منزله دروازه ورود به منطقه صحرای این کشور است. نمایشگاه بین‌المللی خرما الجزایر تا 14 آذرماه ادامه دارد.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید


الجزایر در رتبه هفتم تولیدکنندگان عمده خرما در جهان

بر اساس آخرین گزارش worldatlas الجزایر جزو 10 تولیدکننده برتر خرما در جهان است و در فهرست 10 کشور عمده تولیدکننده، با تولید سالانه بیش از 485 هزار تن در رده هفتم این جدول قرار دارد.


در حال حاضر پس از مصر که در تولید و کشت خرما، به‌عنوان کشور پیشرو در جهان شناخته شده است و هرساله، این کشور حدود یک میلیون و ۰۸۴ هزار و ۵۲۹ تن خرما تولید می‌کند؛ ایران با تولید سالانه ۹۴۷ هزار و ۸۰۹ تن قرار دارد، اما با وجود میزان بالای تولید، تقریبا ۷,۷ درصد کل صادرات جهان را تشکیل می‌دهد.

صادرات خرمای ایران عمدتاً به کشورهای آسیایی صورت می‌گیرد. به‌طوری‌که بزرگ‌ترین واردکنندگان هند (۱۶ درصد) و مالزی (۱۱ درصد) هستند و به‌دنبال آن روسیه با وارد کردن ۹.۹ درصد خرمای ایران در این فهرست جای دارد./

S-960914-02

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید