Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جنگل‌ها:

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که قراردادهای بهره‌برداری از جنگل ها تمدید نمی‌شود گفت: بسیاری از مجوزهای بهره‌برداری تا پایان امسال تمام می‌شود و دیگر به هیچ عنوان تمدید تمدید نخواهد شد.

مجوز بهره‌برداری از جنگل‌ها به‌هیچ عنوان تمدید نمی‌شود

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که قراردادهای بهره‌برداری از جنگل ها تمدید نمی‌شود گفت: بسیاری از مجوزهای بهره‌برداری تا پایان امسال تمام می‌شود و دیگر به هیچ عنوان تمدید تمدید نخواهد شد.

به گزارش ایانا به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، خداکرم جلالی با اشاره به اینکه دستور توقف بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی و اجرای طرح استراحت جنگل ازجانب وزیر جهاد کشاورزی و تایید مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است، گفت: نیاز بازار به چوب در کشور سالانه حدود 6 میلیون و 500 هزار متر مکعب است که 550 هزار مترمکعب آن از منابع جنگلی و مابقی از طریث واردات و زراعت چوبتامین می‌شود .

رئیس سازمان جنگل ها افزود: برای واردات چوب تعرفه صفر درصد است و شرایط سهل‌تری برای واردات پیش‌بینی شده‌است .

جلالی تاکید کرد: واردات چوب با حفظ قوانین و مقررات سازمان حفظ نباتات انجام خواهد شد و توسعه زراعت چوب نیز در برنامه حفاظت از جنگل‌ها قرار دارد .

وی گفت: مساله قرنطینه محموله‌های چوب وارداتی بسیار حساس و مهم است. بنابراین باید مراقبت های لازم برای جلوگیری از ورود احتمالی آفات انجام شود .

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری افزود: کارخانجات صنعت چوب بری و واحدهایی که تاکنون مجوز بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی را داشتند، برای ادامه فعالیت می‌توانند طرح‌های زراعت چوب و بهره‌برداری‌های چند منظوره غیرچوبی را اجرا کنند .

جلالی گفت: برنامه‌های توقف یکباره و تدریجی بهره برداری از عرصه‌های جنگلی تدوین شده‌است که با تامین منابع و اعتبارات لازم با همراهی مجریان طرح‌های جنگل داری اجرا می‌شود .

وی افزود: طرح‌های حفاظت و نهال کاری در سطح یک میلیون هکتار از عرصه‌های جنگلی شمال و مرمت جاده‌ها در قالب قراردادهای جدید انجام می‌شود .

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری دوران تنفس و استراحت عرصه‌های جنگلی را 3 تا 5 سال در سطح یک میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: بودجه مورد نیاز برای اجرای طرح در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است .

وی افزود: در صورت اجرای یکباره طرح تنفس و استراحت جنگل به سالانه 400 میلیارد تومان و اگر تدریجی اجرا شود به سالانه 150 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که بر اختصاص این بودجه در دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی تاکید شده است .

جلالی تاکید کرد: در دیگر عرصه‌های جنگلی به هیچ وجه بهره‌برداری نداریم و رویکرد حفاظتی است .

وی گفت: استراحت جنگل‌ها به منزله رها کردن عرصه‌ها نیست بلکه باید در قالب اجرای طرح‌های مدیریتی عوامل آسیب‌رسان کنترل و مهار شود .

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری بیان کرد: قطعا از این پس هرگونه بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی به منزله قاچاق است و اگر تاکنون متخلفان در قالب مجوزهای بهره‌برداری صنعتی، بهره‌برداری غیرمجاز انجام می‌دادند از این پس دیگر امکان انجام این تخلفات وجود ندارد .

وی گفت: تمام توان و امکانات حفاظتی را برای جلوگیری از قاچاق چوب و بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی به کار می‌گیریم تا این پدیده بطور کامل متوقف شود .

از 14 میلیون و 300 هزار هکتار عرصه جنگلی دو میلیون هکتار آن جنگل‌های خزری یا هیرکانی است که از ارزشمندترین میراث طبیعی کشور و جهان است . بر اساس این گزارش، با اجرای طرح استراحت و تنفس جنگل‌ها، بهره‌برداری از یک میلیون هکتار از عرصه‌های جنگلی خزری متوقف خواهد شد .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید