Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد:

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد گفت: برداشت مکانیزه دانه روغنی کلزا از سطح ۲۰ هکتار از مزارع آبی قابل برداشت این محصول در سطح شهرستان آغاز شده است.

آغاز برداشت مکانیزه دانه روغنی کلزا از مزارع مهاباد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، جعفر ایمانیان اظهار کرد: برداشت این محصول به صورت مکانیزه با استفاده از کمباین از اوایل تیر ماه شروع شده و تا نیمه دوم تیر ماه به پایان می‌رسد که پیش بینی می‌شود امسال در مجموع ۶۵ تا ۷۰ تُن کُلزا از مزارع زیر کشت این محصول در سطح شهرستان برداشت شود.

وی ادامه داد:  کشت کلزا باید دارای آب مورد اطمینان بوده و در اواخرماه شهریور تا دهم مهرماه کشت ان انجام می گیرد که امسال به دلیل پراکندگی کشت و عدم تامین حداقل دونوبت آب در زمان کشت و کمبود بارش و وجود خشکسالی در سال زراعی ۱۴۰۰ -۱۳۹۹  مشکل کشاورزان را در امر کشت این محصول مهم  مضاعف نموده است.

کلزا از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است که تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی بویژه کلزا است.

کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی بوده است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید