سه شنبه, 11 مهر 1391 ساعت 09:58

اطلاعات بیشتر

  • رو تیتر:

مشکلات سبدی صادرات میوه

با نزدیک شدن به فصل برداشت مرکبات، باغداران با مشکل گرانی سبدهای پلاستیکی برای جمع‌آوری محصولات خود روبه‌رو هستند. پتروشیمی تولید مواد اولیه‌ای که برای تولید سبدهای پلاستیکی بکار می‌رود را کاهش داده است.

به گزارش خبرنگار ایانا، باغدار بعد از طی یک سال زحمت مداوم و نگرانی‌هایی که از سرمازدگی و عملکرد محصول خود دارد، به زمان برداشت محصول نزدیک می‌شود، ناگهان خبرهای غریب در ارتباط با نبود سبد برای جمع‌آوری محصول خود روبه‌رو می‌شود.

سالانه حدود 68 میلیون تن پرتقال در جهان تولید می‌شود که ایران با تولید دو میلیون و 700 هزار کیلوگرم در این محصول خودکفا بوده و در رتبه 17 تولید این نوع مرکبات قرار دارد.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: مرکبات به اندازه کافی در کشور تولید و ظرفیت صادرات آن وجود دارد.

صدرالدین نیاورانی افزود: با رسیدن به زمان فصل برداشت پرتقال، مشکل جمع‌آوری محصولات باغ‌ها وجود داشته و سبد پلاستیکی ارزان نایاب شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید فکری برای کمبود شدید و گرانی سبدهای پلاستیکی شود تا به موقع بتوان محصولات را در انبارها و سردخانه‌ها جمع‌آوری کرد.

دبیر اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار نیز اظهار داشت: گرانی سبدهای میوه به‌دلیل وارداتی بودن مواد اولیه‌ای است که برای تولید آن به کار می‌رود و برای آن دلار باید پرداخت.

علی حاج‌فتحعلی تصریح کرد: سبد میوه گران شده، ولی باعث بر روی درخت ماندن محصولات نمی‌شود و باغداران می‌توانند با صندوق‌هایی که از گذشته وجود داشته، توری یا با استفاده از نایلون محصولات خود را جمع‌آوری کنند.

وی یادآور شد: به‌تازگی در میادین میوه و تره‌بار، میوه‌ها در توری یا پلاستیک‌های کوچک نیز آورده می‌شود.

حاج‌فتحعلی تأکید کرد: با ریخته شدن میوه در پلاستیک، توری یا هر ظرف دیگری، خریداری می‌شود. ولی سبد باعث شکیل شدن و به قیمت بهتر فروش رفتن آن می‌شود.

وی ادامه داد: برداشت پرتقال از 15 الی 20 مهرماه آغاز می‌شود. بخش کشاورزی به‌رغم تولید و بهره‌برداری از نعمت‌های خدادادی برای تولید و تأمین مواد غذایی مصرف‌کنندگان با مشکلاتی خارج از این بخش و جانبی بابت عرضه و توزیع این محصولات روبه‌رو است./

 

خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی

N-910711-03

نظر جدید