دوشنبه, 28 فروردین 1391 ساعت 09:04

اطلاعات بیشتر

  • رو تیتر:

قيمت جديد گياهان دارويي در فارس اعلام شد

قيمت اقلام و انواع گياهان دارويي در فارس با نرخ جديد اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) به نقل از روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري فارس ؛ سيد محمد صالح مصطفوي با اشاره به اعلام افزايش نرخ تورم از سوي بانك مركزي و نيز افزايش چشمگيرنرخ بذور مرتعي و جنگلي در سال جاري افزود: بر اين اساس قيمت برخي اقلام و فرآورده هاي گياهي و دارويي از 10 تا 40 درصد افزايش يافت.

وي در جلسه تعيين نرخ اين فرآورده ها كه با حضور نمايندگان برخي از دستگاههاي اجرايي استان از جمله سازمان جهاد كشاورزي فارس، اداره كل محيط زيست، سازمان امور اقتصادي و دارايي استان و دادسراي شيراز برگزار شد ، افزود نرخ اقلامي از جمله بذور يونجه، آويشن، آنغوزه، قيچ، باريجه، وشاء، گون وكاج و سرو كوهي به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.

رئيس اداره بهره برداري منابع طبيعي فارس با بيان اين كه بر اساس ماده 68 قانون مقررات مالي دولت افزايش قيمت اقلام مربوطه هر سه سال يك بار انجام مي شود اظهار داشت: تعرفه صمغ (شيره نباتي) اقلامي از جمله كتيرا، وشاء، آنغوزه، باريجه، زغال و هيزم در مقايسه با سال گذشته هيچ تغييري نكرده است.

مصطفوي با تاكيد بر رعايت ضوابط قانوني از سوي فروشندگان و خريداران اين محصولات اظهار داشت: خريد و فروش فرآورده هاي جنگلي مرتعي بر اساس نرخ جديد لازم الاجرا است و هر گونه اقدامي خارج از اين ضوابط تخلف محسوب مي شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بيش از هزار گونه گیاه دارویی در استان وجود دارد که نزديك به 10 درصد گیاهان دارویی کشور را شامل می شود.

رئيس اداره بهره برداري ياد آور شد: در سال گذشته حدود يك ميليون و 250 هزار كيلوگرم گياه دارويي از رويشگاههاي بالقوه استان در سطح 5/3 ميليون هكتار به كشورهاي حوزه خليج فارس و ساير كشورها از جمله آلمان، ايتاليا، هندوستان، فرانسه، بلژيك و استراليا صادر شده است.

مصطفوي با بيان اينكه استان فارس از نظر شرايط اقليمي و نيز موقعيت چهار فصل بودن آب و هوايي براي اقلام گياهان دارويي از مزيت بسيار مناسبي برخوردار است خاطرنشان كرد: با استفاده درست و اصولي از اين مزيت نه تنها براي مصرف داخلي بلكه در زمينه صادرات نيز مي توان به پيشرفت هايي رسيد كه اين امر مي تواند خود كمكي براي سود آوري صنعت دارويي كشور باشد.

وي با بيان اينكه استان فارس به لحاظ بهره برداری و صادرات گیاهان دارویی در جايگاه نخست كشور قرار دارد تصريح كرد: در صورت حمایت و پشتیبانی مسئولان ارشد استان از روند توسعه صنعت گیاهان دارویی، فارس می تواند بهترین فرآوری ها را در داخل کشور از طریق اقلام مختلف گیاهان دارویی و صنعتی داشته باشد.

نظر 

 
0 # زهرا 1393-06-05 22:44
سلام بابونه میخوام قیمتش چقدره
پاسخ
 

نظر جدید