ادامه بارش‌ها تا یکشنبه

بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، کاهش دما در نیمه شمالی کشور حدود ٥ تا ٧ درجه و در شمال شرق کشور حدود ٨ تا ١٥ درجه سانتیگراد برآورد می‌شود و فردا یکشنبه در ارتفاعات البرز و ارتفاعات شمال شرق کشور کولاک برف دور از انتظار نخواهد بود.

هشدار سازمان هواشناسی / شاید امروز سیل بیاید

سازمان هواشناسی کشور با انتشار اطلاعیه‌ای، نسبت به احتمال وقوع آبگرفتگی یا سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها همچنین لغزندگی جاده‌ها در پایان هفته هشدار داد.  

ورود بخش خصوصی به بحران آب

نشست مرکز مطالعات راهبردی آب اتاق بازرگانی ایران با حضور «محسن جلال‌پور» رئیس اتاق ایران، «حسین شریعتمدار» رئیس مرکز مطالعات راهبردی آب و «عباس کشاورز» معاون وزیر جهاد کشاورزی با هدف بررسی وضعیت بحران آب و مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مدیریت آب در محل اتاق ایران برگزار شد.  

آب، محیط زیست و صندوق های بازنشستگی از مسائل مورد توجه برنامه ششم می شود

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تاکید بر اینکه لایحه بودجه سال 95 بدون تبصره به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، گفت: بودجه سال 95 در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و براساس 24 بند آن تهیه می شود زیرا توسعه در کشور راهی جز سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد.
رئیس سازمان هواشناسی کشاورزی کشور:

کشاورزان نگران سرمای هوای زمستان نباشند/ آماده‌باش هواشناسی کشاورزی کشور برای پیش‌بینی سرما

بررسی‌های مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور نشان می‌دهد که سرمای امسال ایران شبیه سرمای سال‌های 1341، 1347، 1351، 1361، 1376 و 1386 نیست و زمستان معتدلی در پیش روی کشاورزان است که سازمان هواشناسی در صورت رصد هرگونه تغییر در شرایط جوی، دو هفته زودتر از شروع فصل سرما هشدارهای لازم را ارائه خواهد داد.

مصوبه جدید دولت/ اختصاص 500 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبرسانی به روستاها

در جلسه هیئت دولت به ریاست دکتر روحانی گزارش وزارتخانه های صنعت معدن وتجارت و تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص "وضعیت واحد های تولیدی ،تولیدات صنعتی ومعدنی و صادرات غیر نفتی "بررسی شد.

توصیه‌های اداره هواشناسی کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور تا پایان هفته + تفکیک حوزه‌ها

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ چهارم تا هشتم آبان‌ماه سال 1394 خورشیدی به شرح ذیل اعلام کرد.

توصیه‌های اداره هواشناسی کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور + تفکیک حوزه‌ها

سازمان هواشناسی کشاورزی با توجه به شرایط اقلیمی توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 30 مهر تا سوم آبان‌ماه سال 1394 خورشیدی به شرح زیر اعلام کرد.

بحران آب، بحران معرفتی ـ حاکمیتی است/ میزگردی با حضور مشاوران وزارت نیرو و جهاد کشاورزی

اگر می‌خواهیم بر بحران کنونی فائق آییم بازنگری در اهداف استراتژیک نظام امری محتوم است. دیگر کار از یک برنامه و دو برنامه گذشته است و این برنامه‌های بخشی و خرد راه به جایی نمی‌برد. اگرچه هر‌یک از میهمانان به نمایندگی از یکی از بخش‌های دخیل در مدیریت آب حضور داشتند اما هر سه متفق‌القول بودند که بحران آب جدی است و برای برطرف‌شدن آن باید نظام در سیاست‌های کلی خود بازنگری کند؛ قوه مجریه، مقننه و قضائیه آب را در راس اولویت برنامه‌های خود قرار داده و یک برنامه واحد تدوین کنند. عمادی به‌عنوان نماینده بخش کشاورزی پدیدآورنده بحران آب را مشکلات سیاسی، امنیتی و اجتماعی و مخصوصا بحران فراقوه‌ای عنوان می‌کند که خود را در آب نشان داده است. این مشکلات نیز از نگاه بخشی به موضوع، نشأت گرفته است. به‌همین‌دلیل است که داشتن یک برنامه واحد مورد تأکید هر سه کارشناس قرار دارد. از‌آنجا‌که این بحران قابلیت تبدیل‌شدن به بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را دارد‌ نباید زمان را از دست داد و خود را مشغول به تدوین برنامه‌های خرد و تک‌حوزه‌ای کرد. ایران ١,٥ درجه گرم‌تر از ٣٠ سال گذشته شده است و این یعنی تبخیر بیشتر آب. هر یک درجه حرارت بیشتر به منزله ١٧ درصد تبخیر بیشتر است و موضوع وقتی قابل‌تأمل‌تر می‌شود که بدانیم ٧٢ درصد از منابع آب تجدیدپذیر در ایران از طریق تبخیر از دست می‌رود. فهمی، نماینده وزارت نیرو از روش‌هایی می‌گوید که در دنیا برای جلوگیری از تبخیر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. او معتقد است باید این راهکارها در کنار تمام برنامه‌های اولویت‌دار آب دنبال شود. غفاری‌شیروان، مشاور وزیر نیرو، محدحسین عمادی مشاور وزیرجهادکشاورزی و هدایت فهمی معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا برای بررسی چرایی ایجاد بحران و ارائه راهکار برای حل آن در میزگردی که به همت روزنامه «شرق» برگزار شده ، حضور پیدا کرده‌اند.  

ورود سامانه جدید بارشی از فردا

بر اساس آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، ابرناکی، بارش باران و وزش باد در دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات البرز، شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور دور از انتظار نیست. همچنین در نقاط کوهستانی شمال شرق بارش برف پدیده‌ای محتمل به نظر می‌رسد. از امروز افزایش دما در نیمه شمالی کشور پیش‌بینی می‌شود. امروز بارش پراکنده، گاهی با رعد و برق و وزش باد در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان رخ خواهد داد.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به جامعه باغداران، زارعان، مرغداران و زنبورداران (به تفکیک استانی)

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 27 مهر تا ابتدای آبان‌ماه سال 1394 خورشیدی به شرح ذیل اعلام کرد.

امضای تفاهم نامه همکاري وزارت نیرو با بنیاد سينمايي فارابي برای ارائه پیام آب

مشاور وزیر نیرو در آیین امضای تفاهم نامه همکاري با بنیاد سينمايي فارابي بر استفاده از ظرفیت بالای هنر و رسانه برای ارائه پیام آب به جامعه تاکید کرد.

کانال انتقال آب "پای‌پل" در خوزستان بازسازی شد

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان از تعمیر و بازسازی بخش آسیب‌دیده کانال اصلی "پای‌پل" در منطقه کرخه خبر داد.

ورود سامانه بارشی به کشور از امروز چهارشنبه

امروز چهارشنبه سامانه بارشی فعالی از سمت غرب و شمال غرب وارد کشور می شود.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به جامعه باغداران، زارعان، مرغداران و زنبورداران (به تفکیک استانی)

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 20 تا 24 مهرماه به شرح ذیل اعلام کرد.