رئیس مرکز ملی تحقیقات شوری در گفتگو با ایانا:

تولید محصولات کشاورزی با استفاده از آب‌های شور افزایش می‌یابد

وجود حجم قابل توجهی از آب‌های سطحی و زیرزمینی شور، زهاب‌های کشاورزی و منابع عظیم آب در نوار ساحلی کشور را می‌توان به‌عنوان فرصتی در راستای افزایش تولید به‌کار برد.
نماینده مؤسسه تحقیقات خاک و آب در کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

کمیته فناوری نانو در جهاد کشاورزی؛ کمیته‌ای مشورتی است، نه اجرایی

کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی زمانی می‌تواند تأثیرگذار باشد که از حالت مشورتی و پیشنهادی خارج شده و قابلیت اجرایی داشته باشد.
نماینده قنات و عضو شورای روستای احمدآباد ابرکوه:

قنات یزد از بی‌اعتنایی مسئولان محلی جان داد/ مرگ قنات شاه‌آباد، مساوی نابودی روستا و مهاجرت

در حالی که قنات شاه‌آباد در منطقه ابرکوه به‌علت ریزش و نیاز به لایروبی از کار افتاده شده و کشاورزان قادر به ادامه فعالیت کشاورزی خود نیستند، مسئولان محلی و جهاد کشاورزی یزد هیچ اقدامی برای نجات قنات و جلوگیری از مهاجرت روستاییان نمی‌کنند.

نگوييم بحران خشكسالي، بگوييم فرصت خشكسالي /كشاورزي بايد صنعتي شود، نه تعطيل

مشكلات موجود در زمينه آب در ايران، ‌نشان داده مديريت منابع آب ايران، نتوانسته در سال‌هاي متمادي، ‌درست عمل كند، ‌مديريتي جامع كه بايد با درنظر گرفتن همه عناصر موجود، ‌مسائل را حل مي‌كرد تا اكنون در برهه‌اي از زمان، ‌كه خشكي بر بارش پيشي گرفته، به ناگهان متوجه كم‌آبي و حتي بي‌آبي نشود و دست و پا گم كرده، ‌سراغ راهكارهايي نرود كه شايد در شرايط كنوني، ‌به ناچار بايد آنها را پذيرفت. شايد اگر در زماني كه بايد، زنگ خطر زده مي‌شد و مسوولان به فكر جلوگيري از مصرف نادرست آب در زمينه‌هاي مختلف مي‌افتادند، به جايي نمي‌رسيديم كه انتقال آب از حوضه آبي با شرايط متفاوت به حوضه‌اي ديگر، ‌بشود تنها راهكار براي نجات از مرگ حتمي‌اش، انتقال آبي كه به بهاي از دست رفتن و تخريب بخش ديگري از محيط زيست رخ مي‌دهد. در نظر گرفتن عوامل انساني در اين زمينه، ‌مهم‌تر از انداختن تقصير بر گردن عوامل اقليمي و آب و هوايي است. انسان‌هايي كه بدون انديشه فردا، ‌از منابع انرژي استفاده مي‌كنند و وقتي بوي خشكي به مشام‌شان مي‌رسد، هول مي‌كنند و مي‌خواهند همه توان‌شان را به كار گيرند تا برگردند به سال‌ها و روزهايي كه آبادي‌ها آب داشت و دغدغه بي‌آبي، خنده‌دار‌ترين دغدغه مردم بود. مديريت منابع آب با در نظر گرفتن و تلفيق عوامل انساني و اجتماعي، ‌شيوه‌اي‌ است نوين در مديريت آب. شايد خيلي هم جديد نباشد اما هنوز در كشور ما كه عبارت «بحران آب» عنوان جاافتاده‌اي است، به كار نيامده و كسي ضرورت استفاده و به‌كارگيري آن را نفهميده است. كاوه مدني، متخصص مديريت آب و محيط زيست است در مركز سياست‌هاي محيط دانشگاه امپريال كالج لندن. او اخيرا عنوان دانشمند جوان در زمينه علوم زمين را از اتحاديه اروپايي علوم زمين از آن خود كرده است. در گفت‌وگويي كه با «اعتماد» داشته، از يافته‌هايي سخن گفته كه بر لزوم تلفيق علوم انساني، اجتماعي، اقتصادي و آبي تاكيد دارد. او معتقد است مديريت منابع آب ايران، مشكلات ريشه‌اي دارد و تا زماني كه نظام و ساختار فكري در اين خصوص تغيير نكند، مشكلات آب ايران همچنان ادامه‌دار خواهند بود.

برگزاری دوره آموزشی کشاورزی فرا سرزمینی/ فروش یا اجاره 70 میلیون هکتار زمین کشاورزی در جهان

دوره آموزشی کشاورزی فراسرزمینی صبح امروز در سالن نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

توصیه های اداره هواشناسی کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور تا پایان هفته + تفکیک حوزه ها

داره هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی را برای روزهای 25 تا 30 آبان ماه جاری به کشاورزان ارائه کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد:

عملیات اجرایی بزرگ ترین عملیات آبیاری تحت فشار آغاز می شود

کلنگ آغاز عملیات اجرایی بزرگ ترین عملیات آبی و خاکی برای نخستین بار هفته آینده در استان اردبیل به زمین زده خواهد شد.

قرائت همزمان مصارف آب و برق در چاه های کشاورزی امکان پذیر شد

مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا ) اعلام کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته ، امکان قرائت همزمان مصارف آب و برق چاه های کشاورزی در فناوری جدید این سازمان امکان پذیر شد.

ایده جدید و جالب آبیاری قطره ای( تصاویر)

در تصاویر زیر که مشاهده می کنید، ایده ی جالبی اعمال شده، بدین گونه که مشابه سیستم باران به صورت قطره ای بر روی گلدان ها آب می ریزد و یقیناً به طراوت و شادابی گل و گیاه های خانگی اضافه خواهد کرد. به این ترتیب از ریختن بیش از اندازه آب برای گیاهان نیز جلوگیری خواهد شد.
رئیس انجمن علوم خاک ایران اعلام کرد:

افزایش دوبرابری تولید محصولات کشاورزی با مدیریت خاک/ تأثیر مستقیم بحران خاک بر افزایش سیلاب‌ها

با ایجاد یک تشکیلات منسجم برای مدیریت خاک کشور و ارائه یک برنامه پنج تا 10 ساله می‌توانیم تولید محصول را به دوبرابر برسانیم.

ورود سامانه جدید بارشی از فردا

بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی روز گذشته سامانه بارشی که چند روزی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده بود، به تدریج از مرزهای شرقی کشور خارج شده و در ادامه تنها در بخش‌هایی از شرق و شمال شرق کشور موجب ابرناکی، بارش پراکنده و وزش باد خواهد شد. بر همین اساس و به سبب جریانات مرطوب جنوبی، افزایش ابر، وزش باد، رگبار باران، گاهی رعد و برق در استان بوشهر، مناطق جنوبی فارس و خوزستان و برخی نقاط استان هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.  

برگزاری روز جهانی خاک در ایران؛ در ابهام

سال جهانی خاک 2015 تنها شروعی برای آغاز فعالیت‌هایی برای بهبود بحران خاک کشور است که بی‌شک با اتمام این سال تمام نخواهد شد و ادامه‌دار خواهد بود.

توصیه‌های اداره هواشناسی کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور + تفکیک حوزه‌ها و استان‌ها

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 11 تا 15 آبان‌ماه سال 1394 خورشیدی به شرح ذیل اعلام کرد.

ایران در 5 سال آینده عوارض ناشی از تغییرات اقلیم می شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در در 5 سال آینده ایران دچار عوارض ناشی از تغییرات اقلیم و حوادث غیرمترقبه آب و هوایی و تشدید خشکسالی ها و گرد و غبار می شود، خواستار مشارکت داوطلبانه ایران در برنامه کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش گرمایش زمین شد.

فائو در تدارک برگزاری مراسم روز جهانی خاک/ مدافع همیشگی خاک باشید

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آستانه روز جهانی خاک (پنجم دسامبر - 14 آذرماه) خواستار همکاری مردم در گسترش اهمیت و حفظ خاک شد.