بحران آب، بحران معرفتی ـ حاکمیتی است/ میزگردی با حضور مشاوران وزارت نیرو و جهاد کشاورزی

اگر می‌خواهیم بر بحران کنونی فائق آییم بازنگری در اهداف استراتژیک نظام امری محتوم است. دیگر کار از یک برنامه و دو برنامه گذشته است و این برنامه‌های بخشی و خرد راه به جایی نمی‌برد. اگرچه هر‌یک از میهمانان به نمایندگی از یکی از بخش‌های دخیل در مدیریت آب حضور داشتند اما هر سه متفق‌القول بودند که بحران آب جدی است و برای برطرف‌شدن آن باید نظام در سیاست‌های کلی خود بازنگری کند؛ قوه مجریه، مقننه و قضائیه آب را در راس اولویت برنامه‌های خود قرار داده و یک برنامه واحد تدوین کنند. عمادی به‌عنوان نماینده بخش کشاورزی پدیدآورنده بحران آب را مشکلات سیاسی، امنیتی و اجتماعی و مخصوصا بحران فراقوه‌ای عنوان می‌کند که خود را در آب نشان داده است. این مشکلات نیز از نگاه بخشی به موضوع، نشأت گرفته است. به‌همین‌دلیل است که داشتن یک برنامه واحد مورد تأکید هر سه کارشناس قرار دارد. از‌آنجا‌که این بحران قابلیت تبدیل‌شدن به بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را دارد‌ نباید زمان را از دست داد و خود را مشغول به تدوین برنامه‌های خرد و تک‌حوزه‌ای کرد. ایران ١,٥ درجه گرم‌تر از ٣٠ سال گذشته شده است و این یعنی تبخیر بیشتر آب. هر یک درجه حرارت بیشتر به منزله ١٧ درصد تبخیر بیشتر است و موضوع وقتی قابل‌تأمل‌تر می‌شود که بدانیم ٧٢ درصد از منابع آب تجدیدپذیر در ایران از طریق تبخیر از دست می‌رود. فهمی، نماینده وزارت نیرو از روش‌هایی می‌گوید که در دنیا برای جلوگیری از تبخیر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. او معتقد است باید این راهکارها در کنار تمام برنامه‌های اولویت‌دار آب دنبال شود. غفاری‌شیروان، مشاور وزیر نیرو، محدحسین عمادی مشاور وزیرجهادکشاورزی و هدایت فهمی معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا برای بررسی چرایی ایجاد بحران و ارائه راهکار برای حل آن در میزگردی که به همت روزنامه «شرق» برگزار شده ، حضور پیدا کرده‌اند.  

ورود سامانه جدید بارشی از فردا

بر اساس آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، ابرناکی، بارش باران و وزش باد در دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات البرز، شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور دور از انتظار نیست. همچنین در نقاط کوهستانی شمال شرق بارش برف پدیده‌ای محتمل به نظر می‌رسد. از امروز افزایش دما در نیمه شمالی کشور پیش‌بینی می‌شود. امروز بارش پراکنده، گاهی با رعد و برق و وزش باد در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان رخ خواهد داد.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به جامعه باغداران، زارعان، مرغداران و زنبورداران (به تفکیک استانی)

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 27 مهر تا ابتدای آبان‌ماه سال 1394 خورشیدی به شرح ذیل اعلام کرد.

امضای تفاهم نامه همکاري وزارت نیرو با بنیاد سينمايي فارابي برای ارائه پیام آب

مشاور وزیر نیرو در آیین امضای تفاهم نامه همکاري با بنیاد سينمايي فارابي بر استفاده از ظرفیت بالای هنر و رسانه برای ارائه پیام آب به جامعه تاکید کرد.

کانال انتقال آب "پای‌پل" در خوزستان بازسازی شد

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان از تعمیر و بازسازی بخش آسیب‌دیده کانال اصلی "پای‌پل" در منطقه کرخه خبر داد.

ورود سامانه بارشی به کشور از امروز چهارشنبه

امروز چهارشنبه سامانه بارشی فعالی از سمت غرب و شمال غرب وارد کشور می شود.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به جامعه باغداران، زارعان، مرغداران و زنبورداران (به تفکیک استانی)

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 20 تا 24 مهرماه به شرح ذیل اعلام کرد.

الزام واحدهای تولیدی،صنعتی،دامداری،خدماتی به اجرای تاسیسات جمع آوری فاضلاب

بررسی پیش نویس لایحه قانون تنظیم برخی از احکام ومقررات برنامه های توسعه کشور در جلسه هیئت وزیران به ریاست روحانی ادامه یافت و مواد دیگری از آن تصویب شد.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به جامعه باغداران، زارعان، مرغداران و زنبورداران (به تفکیک استانی)

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ 13 مهر ماه تا 17 مهر ماه به شرح ذیل اعلام کرد.
معاون سابق دفتر آب و خاک در گفتگو با ایانا:

الگوی کشت متناسب با منابع آب نداریم

وزارت جهاد کشاورزی تاکنون الگوی کشت متناسب با منابع آب کشور را تدوین نکرده است.

توقف طرح پایش خاک‌های ایران به‌دلیل نبود بودجه/ ایجاد سه‌هزار و 200 پایگاه برای نمونه‌برداری در کشور

قائم‌مقام مؤسسه تحقیقات خاک و آب از توقف طرح پایش خاک‌های ایران به‌دلیل نبود بودجه خبر داد.

افت سطح سفره آب‌های زیرزمینی ایران با تشدید فرسایش خاک

رئیس انجمن علوم خاک گفت: بر اساس مطالعاتی که در آمریکا انجام شده خسارات هر تن فرسایش خاک سالانه 28 میلیارد دلار برآورد شده است. فرسایش خاک در ایران نیز حداقل دو میلیارد تن در سال است. به این ترتیب خسارات سالانه فرسایش خاک در کشور حداقل 56 میلیارد دلار است.

خط پردازش و تولید کود کمپوست اراک به بهره برداری رسید

خط پردازش، پالایش و تولید کود کمپوست شهرداری اراک با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور به بهره برداری رسید.
عضو هیئت‌علمی مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور خبر داد:

کاهش مصرف کود در ایران به 100 کیلوگرم در هکتار/ افزایش 2.8 درصدی تقاضای مصرف کود در جهان

آنچه در حال حاضر کشور با آن روبه‌رو است، عدم توزیع مناسب کود بر اساس توصیه‌های کارشناسی و نتایج آنالیز خاک و گیاه است.
با تصویب لایحه خاک در سال جهانی خاک انجام می‌شود؛

تعیین متولی برای خاک کشور/ ممنوعیت فروش خاک

با تصویب لایحه خاک، تدوین هرچه سریع‌تر آیین نامه‌های لازم و تعیین متولی برای خاک کشور شاهد تحولات تازه در این بخش خواهیم بود.