گروه‌های مرتبط با جرایم سازمان یافته تجارت غیرقانونی حیات وحش، یک گام جلوتر از قانون/ هزینه  1.3 میلیارد دلاری مقابله با تجارت حیات وحش در آسیا و آفریقا
شبکه پیچیده‌ شکارچیان، چوب برهای غیرقانونی، واسطه‌ها و شبکه‌های قاچاقچیان به قلع و قمع حیات وحش ادامه می دهند

گروه‌های مرتبط با جرایم سازمان یافته تجارت غیرقانونی حیات وحش، یک گام جلوتر از قانون/ هزینه 1.3 میلیارد دلاری مقابله با تجارت حیات وحش در آسیا و آفریقا

خرید و فروش غیرقانونی جانوران وحشی در سالیان اخیر به تجارتی پرسود مبدل شده است؛ این امر باعث به مخاطره افتادن بسیاری از گونه‌های کمیاب شده است. تدوین قوانین قاطع و اجرای دقیق آن می‌تواند تا حد زیادی جلوی این تهدید بزرگ برای محیط زیست را بگیرد.
عشایر منطقه شیمبار در اطفای حریق مشارکت کردند
تداوم قرارهای سبز فعالان محیط زیست

عشایر منطقه شیمبار در اطفای حریق مشارکت کردند

در راستای تداوم قرارهای سبز فعالان محیط زیست، این هفته عشایر منطقه شیمبار در عملیات اطفای حریق قسمت‌های صعب العبور این منطقه به کمک ماموران دولتی خوزستان شتافتند.
هراس هراز!
ایانا از وضعیت نامناسب دپوی زباله در حاشیه رودخانه‌ای 125 کیلومتری گزارش می‌دهد:

هراس هراز!

دپوی نامناسب زباله در حاشیه رودخانه هراز درست کمی بالاتر از سد منگل (هراز) نه تنها آب این رودخانه را آلوده می‌کند بلکه محصول تولید شده در بهترین خاک‌های ایران را هم مسموم می‌کند. در حالی دست و دلبازانه خاک کشور را با دپوی غیر بهداشتی زباله نابود می‌کنیم که کارشناسان وضعیت منابع خاک ایران را بحرانی‌تر از آب اعلام می‌کنند. رودخانه هراز با شیرابه حاصل از زباله‌های دپو شده در کوه شاه زید آلوده می‌شود و این آلودگی، خاک مرغوب کیلومترها دورتر از محل دفن زباله را از طریق آبیاری با آب رودخانه هراز آلوده می‌کند. برای حذف این آلودگی از خاک، حتی اگر همین امروز دست به کار شویم دیر است و به سالیان درازی زمان نیاز داریم. به این ترتیب، با بی‌تدبیری در دفع پسماند، نه تنها منابع پایه را نابود می‌کنیم بلکه سرطان را به خانه ساکنان شمال صادر می‌کنیم.
فائو دستورالعمل‌های جدیدی به کشورهای عضو برای پایش ملی جنگل‌ها ارائه کرد

فائو دستورالعمل‌های جدیدی به کشورهای عضو برای پایش ملی جنگل‌ها ارائه کرد

فائو دستورالعمل‌های داوطلبانه جدیدی با هدف کمک به کشورها برای توسعه "نظام پایش ملی جنگل" ارائه کرد که جایگاه ویژه‌ای در سنجش پیشرفت آرمان‌های توسعه پایدار دارد.
دانشمندان بهترین مناطق برای حفظ منابع طبیعی و کشاورزی در مناطق استوایی را شناسایی می کنند
بر اساس تحقیقات دانشگاه سنگاپور

دانشمندان بهترین مناطق برای حفظ منابع طبیعی و کشاورزی در مناطق استوایی را شناسایی می کنند

تیمی از پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) به تازگی یک مطالعه جهانی بر روی بده بستان بین منفعتی که جنگل های استوایی ایجاد می کنند، و حفاظت از آن ها برای استفاده در کشاورزی را تکمیل کردند. این تیم بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ فعالیت های جنگل زدایی در بیش از ۵۰ کشور در مناطق استوایی را بررسی کردند و مناطقی را که بیشترین میزان جنگل زدایی و کمترین منفعت کشاورزی را دارد شناسایی کردند.
روز ملی محیط بان؛ روزی برای تکریم حافظان زمین و طبیعت ایران

روز ملی محیط بان؛ روزی برای تکریم حافظان زمین و طبیعت ایران

بسیار امیدبخش و شادی‌آور است اینکه چند سالی است روز میلاد فرخنده‌ی امام رضا (ع)، هشتمین پیشوای دینی مسلمانان، طلایه‌دار مهربانی و عطوفت نسبت به محیط زیست و حیات وحش، ملقب بهضامن آهو، روز ملی محیط‌بان نامگذاری شده است.
انجمن علمی جنگلبانی به جاده خاکی می‌زند؟
مجمع عمومی فوق‌العاده برای تغییر اساسنامه انجمن جنگلبانی به زودی برگزار می‌شود

انجمن علمی جنگلبانی به جاده خاکی می‌زند؟

به تازگی، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن اعلام کرده است که اقدامات ترویجی، در دستور کار این انجمن قرار گرفته و انجمن جنگلبانی قصد دارد در تمام استان‌های دارای جنگل، با هدف حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری، همایش‌ها یا گردهمایی‌هایی برای مردم برگزار کند. این تصمیم البته مخالفانی هم دارد و گروهی از اعضای انجمن می‌گویند که در اساسنامه انجمن به چنین نکته‌ای اشاره نشده است.
فرصتی که می‌رود بزرگ ترین تهدید باشد
سرمایه گذاران پشت دروازه‌های هیرکانی

فرصتی که می‌رود بزرگ ترین تهدید باشد

تدوین راهبرد مشخص با حضور همه ذی‌نفعان مهمترین نیاز برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی از طریق شیوه‌های بهره‌برداری پایدار و دستورالعمل‌هایی پیرامون اکوتوریسم است و بدون اینها خلاءها و منافذ بسیاری در زمینه‌های مختلف وجود خواهد داشت که به شکست طرح تنفس خواهد انجامید و جنگل‌های با ارزش هیرکانی به تاراج بسیار بیشتری نسبت به قبل از طرح تنفس خواهند رفت.
بیش از 8.3 میلیارد تن پلاستیک ساخته شده و بخش اعظم آن در طبیعت رها شده است

بیش از 8.3 میلیارد تن پلاستیک ساخته شده و بخش اعظم آن در طبیعت رها شده است

بر اساس تحقیقی که اخیرا انجام شده، انسان‌ها از اوایل دهه 1950 که تولید مواد صنعتی در مقیاس انبوه آغاز شده، 8.3 میلیارد تن پلاستیک تولید کرده‌اند و اکنون بیشتر آن در مناطق دفن زباله یا محیط زیست طبیعی رها شده‌اند.
سلطه غول‌های سیمانی بر جنگل‌های هیرکانی
کارشناسان بارها درباره توسعه کارخانه‌های سیمان در جنگل‌های هیرکانی هشدار داده‌اند

سلطه غول‌های سیمانی بر جنگل‌های هیرکانی

توسعه کارخانه‌های سیمان از آن دسته پروژه‌های عمرانی است که در حال گسترش یافتن در عرصه‌های جنگلی است. در حاشیه بسیاری از همایش‌ها، کارشناسان نسبت به تبعات توسعه این کارخانه‌ها در دل جنگل‌های هیرکانی تذکر و هشدار لازم را می‌دهند اما غلبه تفکر توسعه طلب بر تفکرات حفاظتی، اجازه نمی‌دهد صداهای کارشناسی به جایی برسد. جدیدترین رویداد رخ داده در زمینه توسعه کارخانه‌های سیمان، راه‌اندازی مجدد کارخانه کیاسر است که اخیرا به دلیل کمبود ماده اولیه تعطیل شده . این کارخانه یک روز پس از تعطیلی بازگشایی شد!
بهبود کیفت آب دریاچه‌های چین با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری

بهبود کیفت آب دریاچه‌های چین با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری

چین در یک دهه اخیر با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری در بهبود تصفیه فاضلاب‌های شهری، سطح آلودگی دریاچه‌های خود را کاهش داده است.
بازسازی علفزارها، درون خاک نیز انجام می شود
در مطالعه ی جدیدی که در مجله میکروب شناسی زیست محیطی منتشر شد

بازسازی علفزارها، درون خاک نیز انجام می شود

تابستان در علفزار ناشوسا پر از شکوفه است، جایی که گرمای ماه جولای انفجار رنگ ها را تابناک می کند. گل های مخروطی شکل بنفش به آسمان اشاره می کنند. علف های گورگیاه بزرگ در نسیم حرکت می کنند. پروانه های مونارک در لابه لای گل های دل انگیز شیر گیاه پرواز می کند.
کوچه بن بست گردشگری در جنگل
یک برش از ارفع‌ده

کوچه بن بست گردشگری در جنگل

گردشگری بی‌قاعده بلای جان جنگل‌های کشور شده است. گردشگری که در دنیا نسخه‌ای شفابخش برای جلوگیری از برداشت‌های مستقیم نظیر قطع درخت و کسب درآمد با این شیوه بود، در ایران به بلایی تبدیل شده که دهیاران و استانداران را می‌آزارد. ارفع‌ده یکی از آن نقاط گردشگری است که به دلیل جاذبه‌های طبیعی و نزدیکی به دو مرکز استان یعنی ساری و تهران، هدف گردشگری خوبی است. اما جذب گردشگر خرج روی دست دهیاری این روستا گذاشته و مردم محلی را با تلی از زباله روبرو کرده است. کسب درآمد از محل اخذ ورودی هم پیچ و خم‌های خاص قانونی را دارد که سبب می‌شود، متولیان ده، از خیر آن بگذرند. نتیجه اینکه جمعه گذشته مردم ارفع‌ده به صورت خودجوش کمر همت به پاکسازی روستای خود بستند تا شاید گردشگران بیاموزند که نباید زباله‌های خود را در طبیعت رها کنند.
100هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی شمیرانات طعمه حریق شد

100هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی شمیرانات طعمه حریق شد

طی هفته جاری دو مورد آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی بخش لواسانات شهرستان شمیرانات به مساحت حدود 100 هکتار به وقوع پیوست که در پی این آتش سوزی‌ها به بخش وسیعی از این عرصه‌ها آسیب جدی وارد شد.
نجات جنگل‌های زاگرس از چنگال حریق با دستان خالی

نجات جنگل‌های زاگرس از چنگال حریق با دستان خالی

در پی برگزاری قرارهای سبز هر هفته برای نجات محیط زیست کشور، طی هفته گذشته نیز جوانان لرستانی همچنان با دستان خالی برای نجات جنگل‌های زاگرس به کمک دولت شتافتند.