کد خبر: ۵۰۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۶- ۰۹:۴۲

علیرضا صفاخو

زنان آرام‌آرام به کرسی‌های مدیریتی پای می‌گذارند. این را تسریع در صدور احکام مدیریتی برای زنان در دولت دوازدهم نشان می‌دهد. زنانی که همواره در سنگر مدیریت‌های میانی دستگاه‌های مختلف اجرایی نشان داده‌اند، نه‌تنها هیچ از همتایان مرد خود کم ندارند، بلکه در شرایط یکسان برخورداری تحصیلی، دارای ویژگی‌های مدیریتی متمایزی هم هستند. و اگر با همراهی و همکاری زنان و مردان همکارشان مواجه شوند، بستر بهره‌وری بیشتری را برای بخش‌های اقتصادی سبب می‌شوند.

دیروز شنبه 25 آذرماه 96 خورشیدی صدور حکم ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به نام یک مدیر زن که سابقه فعالیت‌های ترویجی در بخش کشاورزی را نیز داشته است، نشان داد بر خلاف تصوراتی که تا امروز بر اذهان ناظران و فعالان بخش کشاورزی سایه افکنده بود، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، رویکرد متعصبانه منفی نسبت به انتصاب زنان در وزارتخانه‌ای با خاستگاه شهره به سنتی بودن ندارد و شاید اگر منصفانه درک درستی از ماهیت بدنه حاکم بر ساختار نیروی انسانی وزارت جهاد کشاورزی داشته باشیم، تصمیم او در انتصاب یک زن به ارشدترین مقام اجرایی بخش کشاورزی -آن هم در یکی از استان‌های کشاورزی‌خیز کشور-، اقدامی جسورانه و البته هوشمندانه است.

اگرچه برخی ممکن است در این وادی انتظار صدور حکم برای زنان در سطح معاون وزیر را نیز داشته باشند، اما نباید از این نکته غافل ماند که بخش پررنگی از بدنه اداری جهاد کشاورزی از ایثاگران مرد هستند و زنان شاغل هنوز در رده‌های مدیرکلی این وزارتخانه به تجربه‌های بالایی دست نیافته اند. اگرچه به‌نظر نمی‌رسد این حکم نیز واپسین حکم وزیر جهاد کشاورزی دولت دوازدهم برای زنان نیز باشد و باید دید طی ماه‌های آتی، آیا جوهر خودنویس وزیر، نام‌های دیگری را نیز در برگه احکام وزارت جهاد کشاورزی ثبت خواهد کرد؟

در این وادی از حق و انصاف هم نباید و نمی‌توان گذشت که توفیق خانم فاطمه خمسه، ریاست جدید سازمان جهاد کشاورزی در سکانداری امور مدیریتی جهاد کشاورزی استان قزوین، نقش حائز اهمیتی در تثبیت این موضوع و باز گذاشتن دست وزیر در ادامه انتصاباتی از این دست خواهد داشت. کمااینکه بعید نیست وزیر جهاد کشاورزی، همین امروز که شما سطور یادداشت نگارنده را مطالعه می‌کنید، گزینه‌های دیگری را نیز در ذهن و حتی کارتابل شخصی خود نهفته داشته باشد و فقط چشم‌انتظار دستاوردهای آتی است که ریاست جدید سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به‌عنوان یک الگوی موفق می‌تواند نصیب بخش کشاورزی استان محل خدمت خود کرده و تابوی بسیار سنگین وارد کردن زنان به مسئولیت‌های ارشد سازمان‌های جهاد کشاورزی دیگر استان‌ها و حتی معاونت وزیر را بشکند.

البته با تأملی مختصر به فحوای حکم صادره وزیر جهاد کشاورزی، می‌توان به وضوح به این نکته نیز پی برد که اگرچه به احتمال قوی یکی از نیت‌های وزیر گام برداشتن در مسیر وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی مبنی بر سپردن سمت‌های مدیریتی به زنان نیز بوده است، اما در واقع هوشمندی وی در نگارش متن حکم او، گویای تدبیر وزیر در ارجحیت دانستن ویژگی‌های افراد منصوب شده فارغ از جنسیت مرد و زن آن‌هاست؛ کمااینکه آقای حجتی در متن حکم چنین نوشته است: "با استناد به سوابق و تجربیات جنابعالی (فاطمه خمسه)، به موجب این حکم به سمت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین منصوب می‌شوید." و همان‌طور که در متن آن مشهود است، در کل حکم، هیچ اشاره‌ای به انتصاب فاطمه خمسه از منظر "زن" بودن نشده است. اقدامی هوشمندانه که نشان می‌دهد وزیر به کارکردهای ریاست جدید سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از منظر سوابق مدیریتی وی تأکید دارد، نه مرتبه جنسیتی او!

به بیان دیگر، انتظارات مقام عالی وزارت از وی یا سایر انتصاب احتمالی مشابه، به‌طور نمونه طی جلسات جدی میان رؤسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها با وزیر جهاد کشاورزی، از چشم یک مدیر ارزیابی می‌شود، نه صرفاً یک زن و هیجان‌های مثبت یا منفی که از این انتصاب دست‌کم نزد مردم استان قزوین و زنان کشاورز و مدیر در سایر استان‌ها رخ داده باشد. کمااینکه نگاهی به اظهارات استاندار قزوین یا معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر جهاد کشاورزی و همچنین ریاست مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی، نشان می‌دهد مدیر منصوب وزیر در این استان، مورد حمایت مقامات عالی‌رتبه استان قزوین قرار دارد. جالب‌تر آنکه در همین آیین معارفه، استاندار قزوین نیز اقدام وزیر جهاد کشاورزی در انتخاب خانم خمسه را ستایش کرده و گفته است: "این انتخاب بر اساس شایستگی‌های او بوده است." دفاعی که وقتی پیرو اظهارات استاندار، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی نیز در آیین دیروز معارفه افشا کرد: "زمزمه‌هایی مبنی بر ریسک واگذاری این مسئولیت وجود داشته است"، می‌توان بیشتر به ارزش حکم مسئولانه و جسورانه وزیر جهاد کشاورزی در شکستن یک تابوی بزرگ در بخش کشاورزی پی برد./

S-960926-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: