کد خبر: ۵۰۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۶- ۱۲:۲۱
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با ایانا:
تاکنون پنج میلیون و 100 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت گندم اختصاص داده شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا عدد شش میلیون هکتار پیش رود.

تاکنون پنج میلیون و 100 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت گندم اختصاص داده شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا عدد شش میلیون هکتار پیش رود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت کشت گندم در کشور گفت: تا 14 آذرماه سال جاری سطح کشت گندم آبی یک میلیون و 678 هکتار و گندم دیم سه میلیون و 425 هکتار گزارش شده است.

اسماعیل اسفندیاری‌پور افزود: تاکنون پنج میلیون و 100 هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت گندم رفته است و وضعیت بارندگی‌ها نیز بر اساس گزارش سازمان هواشناسی کشور به‌گونه‌ای است که ارتفاع بارش‌ها تاکنون 22.3 میلی‌متر بوده است که در مقایسه با تاریخ مشابه گذشته که 28.6 میلی‌متر و در مقایسه با بلندمدت که 40.5 میلی‌متر بوده است، با کاهش روبه‌رو است.

وی تأکید کرد: نسبت به سال گذشته از کاهش 22 درصدی در بارش‌ها و نسبت به بلندمدت با کاهش 45 درصدی بارندگی‌ها روبه‌رو بوده‌ایم.

اسفندیاری‌پور ادامه داد: تاکنون 90 درصد سطح کشت گندم در اقلیم‌های گرم و خشک جنوب انجام شده و در نوار ساحلی خزر و اقلیم‌های مشابه همچنان کشت ادامه دارد.

وی بیان کرد: کشت گندم آبی در استان‌های چهارمحال و بختیاری، زنجان، کردستان و مرکزی خاتمه یافته و در سایر مناطق کشور نیز به مرور در حال اتمام است.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید


روند کشت گندم همچون سال گذشته خواهد بود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی روند کشت را همچون مدت مشابه گذشته برشمرد و یادآور شد: برآورد می‌شود که شش میلیون هکتار از اراضی کشور به کشت گندم اختصاص پیدا کند.

اسفندیاری‌پور عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود که کشت گندم تا هفته نخست دی‌ماه در سراسر کشور ادامه داشته باشد و سطح کشت همچون سال گذشته در سطحی معادل شش میلیون هکتار خواهد ماند.

وی خاطرنشان ساخت: در سال جاری پیش‌بینی آفات و بیماری خاصی نمی‌شود، زیرا آفت سن از اواسط اسفندماه به بعد ظاهر می‌شود که آمادگی‌های لازم برای مقابله وجود دارد.

اسفندیاری‌پور اضافه کرد: مبارزه با علف‌های هرز نیز از اواسط دی‌ماه در خوزستان آغاز خواهد شد.

به گفته وی، سم و علف‌کش‌های مورد نیاز برای مقابله با آفات و بیماری‌های احتمالی وجود دارد و مشکل خاصی از این لحاظ نداریم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پایان اظهار کرد: کشت مکانیزه گندم نیز هرساله رو به افزایش است و امسال نیز از رشد مناسبی برخوردار شده است./

M-960918-03

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: