کد خبر: ۵۰۳۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶- ۱۱:۲۴
گزارش تصویری
هرساله و معمولاً در ایام نوروز و شروع فصل بهار (21 تا 24 ماه مارس میلادی) جشنواره پرشکوه و مفرحی در شهر مانیسای ترکیه واقع در 18 کیلومتری شمال شرقی ازمیر برگزار می‌شود که حدود پنج قرن قدمت دارد.

هرساله و معمولاً در ایام نوروز و شروع فصل بهار (21 تا 24 ماه مارس میلادی) جشنواره پرشکوه و مفرحی در شهر مانیسای ترکیه واقع در 18 کیلومتری شمال شرقی ازمیر برگزار می‌شود که حدود پنج قرن قدمت دارد.

این مراسم که جشنواره معجون مِسیر مانیسا (Manisa Mesir Macunu Festivali) نام دارد، یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین جشن‌های ملی مردم و کشور ترکیه است که از زمان حکومت سلاطین عثمانی به یادگار مانده است. حدود پنج قرن پیش، حفصه سلطان (Hafsa Sultan)، همسر سلطان سلیم اول و مادر سلطان سلیمان اول (سلطان سلیمان اعظم)، در شهر مانیسا، به بستر بیماری افتاد. به حکیم حاذق شهر (Merkez Efendi) که رئیس مدرسه مسجد سلطان آن شهر نیز بود، دستور داده شد تا چاره‌ای بیندیشد. او با استفاده از 41 نوع گیاه دارویی و ادویه و افزودنی، معجونی خمیری شکل ساخت و نزد حفصه سلطان فرستاد. پس از چند روز و با استفاده از این معجون، بهبودی و سلامتی به همسر و مادر سلاطین بزرگ و پرقدرت آن زمان امپراطوری عثمانی بازگشت و به میمنت و مبارکی این اتفاق، دستور داده شد هرساله و در آغاز فصل بهار، این اکسیر حیات‌بخش، تهیه و در اختیار عموم مردم شهر گذاشته شود.


هم‌اکنون این جشنواره که سمبل اتحاد و اتفاق و مایه نزدیکی و همدلی ملت ترکیه را فراهم کرده، هر سال باشکوه‌تر از سال قبل و با مشارکت مردم از اقصی‌نقاط کشور برگزار می‌شود. رسم بر این است که حداقل 14 نفر از خانم‌های بسیار زبده و ماهر در ساخت این معجون و سه تا شش تن در تهیه و توزیع آن نقش و نظارت دارند. پس از اتمام مراحل تهیه و ساخت، حداقل 28 نفر از امامان مساجد، جهت تبرک، نیرودهی و شفابخشی آن اکسیر حیات‌بخش دست به دعا و نیایش به درگاه خدا بر داشته و سپس این معجون خمیری شکل در کاغذها و زرورق‌های رنگی و بسیار شادی پیچیده شده و از گنبدها و مناره‌های مسجد سلطان شهر مانیسا به سوی مردم انداخته می‌شود. ترک‌ها معتقدند که چشیدن حتی تکه‌ای کوچک از این معجون متبرک، باعث سلامتی، طول عمر، افزایش رزق و روزی، گشایش مشکل ناباروری و یا یافتن شغل بهتر می‌شود.


در کنار این مراسم، کارناوالی پرشکوه با آرایش و پوشش و ادوات و وسایل مخصوص آن دوران امپراطوری عثمانی به راه می‌افتد. گروه‌های مختلف موسیقی به نواختن آهنگ‌های سنتی می‌پردازند و نمایش‌های خیابانی متعددی برگزار می‌شود.در سال 2012 میلادی، این جشنواره در زمره میراث فرهنگ معنوی سازمان یونسکو به ثبت رسید. در چند سال گذشته، گروه‌های فرهنگی و هنری برخی از کشورهای منطقه نیز در این جشنواره شرکت کرده و به اجرای برنامه‌های شاد و متنوع و نمایش پوشش و فرهنگ زندگی مردمان سرزمین خود می‌پردازند. در پایان مراسم، همگی شرکت‌کنندگان برای سلامتی، سربلندی، عزت و ماندگاری ملت و کشور ترکیه دست به دعا و نیایش برمی‌دارند.ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار