کد خبر: ۴۹۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶- ۱۲:۰۸
مدیر کل اداره دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: امسال موردی بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است، ولی تشدید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه برای جلوگیری از شیوع این بیماری در استان در دست اجراست .

مدیر کل اداره دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: امسال موردی بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است، ولی تشدید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه برای جلوگیری از شیوع این بیماری در استان در دست اجراست .

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، کامیار داهیم در جلسه هم اندیشی سازمان اداره کل دامپزشکی استان با بخش خصوصی در زمینه بررسی راه های کنترل بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که در ارومیه برگزارشد، با بیان این مطلب اظهارکرد: نزدیک به ۵۰ هزار نفر در صنعت طیور در استان اشتغال دارند.

داهیم افزود: سالانه بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه ای ثابت صنعت طیور در استان و ۱۷۰ هزار میلیارد تومان در کشور است که بروز این بیماری ها باعث زمین گیر شدن واحدهای تولیدی طیور در کشور و استان خواهد شد که مشکلات اجتماعی نیز به دنبال آن به وجود خواهد آمد.

وی تصریح کرد: باید ضمن آسیب شناسی از وضعیت موجود، بسترهای لازم برای حل مشکل زیر ساخت های پرورش صنعت دام و طیور در استان فراهم شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی در زمینه کنترل بیماری های دامی و طیور جزو استان های پیشرو و صاحب نظر است.

مدیر کل اداره دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: پروسه بیماری آنفلوانزا از پرندگان مهاجر به مزارع مرغ مادر و واحدهای تخم‌گذار نیز منتقل می شود که در این راستا برای جلوگیری از شیوع این بیماری نیازمند ایجاد زیر ساخت های لازم در تمامی زمینه ها هستیم.

وی بیان کرد: مهمترین عامل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عرضه مرغان بومی زنده، جوجه یکروزه و کود مرغی در میادین و بازارهای هفتگی است.

داهیم ادامه داد: افزایش تعامل بخش خصوصی با اداره کل دامپزشکی استان در زمینه کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام لازم و ضروری است .

در ادامه این جلسه که با حضور شصت نفر از مسئولان مراکز مایه کوبی و آزمایشگاه های طیور و کلیسین های بخش خصوصی و دولتی در بخش دامپزشکی استان برگزارشد، الهیاری، رییس اداره مبارزه با بیماری های طیور اداره کل و عالی مهر استاد دانشگاه و فوق تخصص طیور به بیان مشکلات و راهکارهایی در زمینه اهمیت مسایل مدیریتی و استراتژی واکسیناسیون در زمینه جلوگیری از بروز بیماری های طیور پرداختند .

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار