کد خبر: ۴۹۸۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶- ۱۲:۵۹
براساس گزارش جهانی تغذیه از 140 کشور
طبق مطالعه مهمی که به تازگی منتشر شده ، تقریبا هر کشوری در جهان با مشکلات جدی تغذیه ای مواجه است، به طوری که این مشکل یا به علت سوء مصرف بیش از حد، که منجر به چاقی یا فقدان مواد غذایی که باعث سوء تغذیه می شود.

طبق مطالعه مهمی که به تازگی منتشر شده ، تقریبا هر کشوری در جهان با مشکلات جدی تغذیه ای مواجه است، به طوری که این مشکل یا به علت سوء مصرف بیش از حد، که منجر به چاقی یا فقدان مواد غذایی که باعث سوء تغذیه می شود.

به گزارش ایانا از سایت "نیویورک تایمز"، محققان براساس گزارش جهانی تغذیه(Global Nutrition Report )، که در 140 کشور مورد بررسی قرار گرفت، اعلام کردند، این مشکلات به طور کلی مربوط به "تحمیل تحریم ها روی توسعه انسانی " است و خواستار رسیدگی به این تهدید جهانی سلامت شده اند.

این گزارش نشان می دهد در حالی که نرخ سوء تغذیه در سطح جهان درحال کاهش است، اما میزان کاهش به اندازه کافی سریع نیست تا به هدف توسعه پایدار (SDG) را برای پایان دادن به تمام انواع سوء تغذیه تا سال 2030 رسید.

این گزارش در ادامه اشاره می کند که بیش از 155 میلیون کودک زیر 5 سال به علت کمبود تغذیه، دچار کندی رشد شده اند و 52 میلیون نفر دارای وزن متناسب با قدشان نیستند.

از سویی، بیش از حد غذا خوردن عوارض شدیدی برای افراد مختلف در سراسر جهان به دنبال دارد: به طوری که گزارش نشان می د هد که دو میلیارد از هفت میلیارد نفر در جهان در حال حاضر دارای اضافه وزن یا چاق هستند.

این درحالی است که در آمریکای شمالی، یک سوم مردان و زنان چاق هستند.

همچنین در سراسر جهان، حداقل 41 میلیون کودک زیر 5 سال و در آفریقا حدود 10 میلیون کودک در حال حاضر دچار اضافه وزن هستند.

جسیکا فانزو، استاد دانشگاه جان هاپکینز در امریکا ، کسی که در سرپرستی گزارش جهانی تغذیه مشارکت دارد ، گفت: " کم خونی مادرزادی و سوء تغذیه کودکان به عنوان مشکلات جداگانه ای برای چاقی و بیماری های غیر عفونی دیده می شوند."

وی افزود:"واقعیت این است این موارد در نقاط مختلف جهان به صورتی یکسان روی نمی دهد و به همین دلیل دولت ها باید ... به طور جامع، به گونه ای متفاوت با این مشکلات برخورد کنند".

Top of Form

Bottom of Form

همچنین همچنین بودجه اهدایی برای تغذیه به میزان 2 درصد افزایش یافت و به 867 میلیون دلار در سال 2015 رسیده است. درحالی که این گزارش نشان می د هد ، بودجه بیشتری مورد نیاز است و خواستار سه برابر شدن سرمایه گذاری جهانی در تغذیه تا 70 میلیارد دلار طی 10 سال شده است.

گفتنی است، گزارش جهانی تغذیه ، یک تجزیه و تحلیل سالانه از وضعیت تغذیه در جهان است. به طوری که روند را در مورد تغذیه مادران، نوزادان و کودکان و بیماری های مزمن مرتبط با رژیم غذایی که توسط کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی به تصویب رسیده است، دنبال می کند
.

ترجمه: فرحناز سپهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار