کد خبر: ۴۹۶۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۶- ۱۶:۲۴
» آب
زباله‌هايي كه در منابع آبي به‌ويژه در روزهاي تعطيل رها مي‌شوند، مشكلات زيادي براي منابع آب كشور و سيستم‌هاي تصفيه ايجاد مي‌كند و هزينه زيادي به بخش آب كشور تحميل مي‌كنند. كارشناسان تلاش كرده‌اند با ساخت دستگاه زباله روب در داخل كشور، هزينه‌هاي جمع آوري زباله از منابع آبي را كاهش دهند.

زباله‌هايي كه در منابع آبي به‌ويژه در روزهاي تعطيل رها مي‌شوند، مشكلات زيادي براي منابع آب كشور و سيستم‌هاي تصفيه ايجاد مي‌كند و هزينه زيادي به بخش آب كشور تحميل مي‌كنند. كارشناسان تلاش كرده‌اند با ساخت دستگاه زباله روب در داخل كشور، هزينه‌هاي جمع آوري زباله از منابع آبي را كاهش دهند.

به گزارش خبرنگار ايانا، تعطيلات براي پهنه‌هاي آبي كشور شرايط خوبي را رقم نمي‌رند زيرا هزاران كيلو زباله توسط مردمي كه به دامان طبيعت در ايام تعطيل آمده‌اند، رها مي‌شود. ورود زباله به مخزن سدها به دليل ايجاد آ‌لودگي، مشكلات زيادي را براي سدهايي كه منابع تامين آب شرب هستند ايجاد مي‌كند به همين دليل همه ساله، هزينه‌هاي زيادي صرف جمع‌آوري زباله از مخزن سدها مي‌شود.

زباله ها از آلوده کننده‌های مهم محيط زيست به خصوص آب‌های شیرین رودخانه‌ها، منابع آب زیرزمینی و دریاها به حساب مي‌آيند. شيرابه زباله‌هاي انباشت شده در محل‌هاي دفن زباله، به منابع آب زيرزميني راه يافته و اين منابع را آلوده مي‌كند اما زباله‌هاي رها شده در رودخانه‌ها، مشكلات ديگري براي سلامت انسان ايجاد خواهد كرد. جمع‌آوری و دفع صحیح زباله‌ها در مناطق شهری، روستایی و صنعتی در حفظ پاکیزگی آب‌های رودخانه‌ها و تالاب‌ها نقش مهمی دارد. مردم می‌توانند با جمع آوری پسماندهای غذایی، پلاستیک، شیشه و قوطی‌های مواد غذایی، ساحل رودخانه‌ها و دریاها را تمیز نگه داشته و به حفظ زیستگاه‌های ساحلی که در معرض نابودی قرار دارند، کمک کنند. اما متاسفانه عدم توجه به اين مسئله، ايام تعطيل را براي منابع آبي كشور به ايامي پرمخاطره تبديل كرده است. تقريبا هيچ پهنه آبي نيست كه در ايام تعطيل از حمله زباله‌ها در امان باشد. پاكسازي پهنه‌هاي آبي از زباله به ساعت‌ها زمان نياز دارد. ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه برای جلوگیری از آلودگی آب‌های اين است كه زباله کمتری تولید کنیم و یا به‌وسیله بازیابی، مقداری از این زباله‌ها را دوباره مورد استفاده قرار دهیم. يا اينكه حداقل اين زباله‌ها را درون آب رها نكنيم و در محل‌هاي پيش‌بيني شده براي دپوي زباله تخليه كنيم كه تبعات منفي آن كمتر باشد.

سد لتيان كه يكي از نقاط گردشگر پذير اطراف تهران است كه همواره بعد از ايام تعطيل با انباشت زباله در مخزن خود روبرو است. آب مخزن اين سد به مصرف شرب مردم تهران مي‌رسد و مسئولان وزارت نيرو همواره چندين روز پس از تعطيلات درگير پاكسازي مخزن اين سد مي‌شوند.به همين دليل مسئولان آب منطقه‌اي تهران تلاش مي‌كنند با استفاده از تكنولوژي هزينه پاكسازي مخزن سد لتيان را كاهش دهند.

خوشبختانه اين تلاش‌ها به ثمر نشست و امروز با حضور تعدادی از کارشناسان شرکت سهامی آب منطقه‌ای تهران تست اولیه شناور آشغال روب طرح سیمره در محل دریاچه سد لتیان با موفقیت انجام شد. به اين ترتيب، از اين پس از تكنولوژي براي پاكسازي مخزن سد و جلوگيري از آلودگي آن استفاده خواهد شد.

این شناور به همت و پیگیری مدیران و کارشناسان طرح سیمره برای اولین بار در ایران با ایده از نمونه خارجی ساخته و در دریاچه سد لتیان تست اولیه شد و در فصول مختلف سال قابليت استفاده دارد. با استفاده از اين شناور، هزينه جمع‌آوري زباله از پهنه‌هاي آبي كاهش مي‌يابد. چنين شناوري قادر است زباله‌های مختلف با وزن‌هاي 200 گرم تا 20 کیلوگرم را جمع‌آوري كرده و برای حمل آن‌ها به ساحل تا وزن 500 کیلوگرم طراحی شده است.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: