کد خبر: ۴۸۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶- ۱۱:۳۷
اوجوک سیمون، جوان نابینا از اوگاندا که پرورش دهنده زنبور عسل است توانست یکی از سه برنده جایزه Holman Prize for Blind Ambition شود- یک جایزه بی سابقه 25،000 دلاری که به کارآفرینان نابینا و کم بینا ، از سوی موسسه LightHouse در سانفرانسیسکو اهدا می شود.

اوجوک سیمون، جوان نابینا از اوگاندا که پرورش دهنده زنبور عسل است توانست یکی از سه برنده جایزه Holman Prize for Blind Ambition شود- یک جایزه بی سابقه 25،000 دلاری که به کارآفرینان نابینا و کم بینا ، از سوی موسسه LightHouse در سانفرانسیسکو اهدا می شود.

به گزارش ایانا از سایت "امریکن بی ژورنال"، تصور کنید که در مزرعه ای با هزاران کندوی زنبور عسل و حشره گرده افشان هستید، حال در نظر بگیرید فردی نابینا بخواهد این حشرات را پرورش دهد ؛ برای اکثر ما شاید کاری غیر قابل تصور به نظر آید، اما اوجوک سیمون جوان نابینا اوگاندایی توانسته از عهده این کار برآید.

اوجوک که در میانه سی سالگی قرار دارد، بینایی اش را بیش از 20 سال پیش از دست داده ، زمانی که شورشیان اوگاندا به شدت او را مورد ضرب و شتم قرار دادند و صدمات شدیدی به وی وارد کردند و به دلیل کمبود امکانات پزشکی، بینایی اش به سرعت تحلیل رفت. با این وجود، او تحصیلات خود را متوقف نکرد و به دنبال ان با اشتیاق به پرورش زنبورداری پرداخت.

وی می گوید: "من زمانی که نزدیک خانه مان راه می رفتم، یک گلدان خاک رس همراه با زنبور و عسل پیدا کردم واین یک نقطه عطفی در زندگی ام بود."

اوجوک در حال حاضر با بیش از 100 کلنی، تا حدودی در جامعه خود معروف شده است به طوری که وی را به عنوان یکی از سه برنده نخست جایزه هولمن (
Holman Prize ) می شناسند.

جالب توجه است که قرن ها پیش از این که اوجوک، شروع به پرورش زنبور عسل کند، درک علمی درباره زیست شناسی زنبورداری برای اولین بار توسط یک دانشمند نابینا، به نام فرانسوا هوبر، کسی که با جیمز هولمن، در طی سفرش دور دنیا در قرن نوزدهم، دیدار کرد، ایجاد شد.

درحالی نام اوجوک همراه با دو نفر دیگر، پنی ملویل براون (انگلیس) و احمت اوستونل ( اهل ترکیه و ساکن ایالات متحده) اعلام شد، که قرار است وی از جایزه 25،000 دلاری هولمن برای آموزش افراد نابینا و کم بینا اوگاندایی برای تبدیل شدن به کارآفرینان پرورش دهنده زنبور عسل به عنوان بخشی از برنامه اش به نام کندوی اوگاندا (HIVE Uganda ) استفاده کند، وی می گوید: "من همیشه احساس ناراحتی می کنم، زمانی که می بینم افراد نابینا و کم بینا زیر خط فقر همراه با با فرصت های محدود برای استخدام ، زندگی می کنند."

همچنین این جایزه، می تواند برای کارآموزان اوجوک، 60 کندوی زنبور عسل با کیفیت بالا و تجهیزات تولید عسل، به همراه لباس ، دستکش و چکمه برای نسل جدید از زنبورداران نابینا و کم بینا فراهم کند. وی می گوید: "من به تمام جهان ثابت خواهم کرد که کار نشدنی و دور از ذهن را می توان به واقعیت تبدیل کرد."

درباره موسسه LightHouse

LightHouse در سانفرانسیسکو در سال 1902 برای افراد نابینا و کم بینا تاسیس شد. به طوری که هدف آن افزایش استقلال، برابری و اعتماد به نفس به این افراد است. این موسسه آموزش مهارت های نابینایی و خدمات مرتبط مانند دسترسی به اشتغال، آموزش، اطلاعات، تفریحات، حمل و نقل را ارائه می دهد.

LightHouse همچنین توسعه تکنولوژی جدید را دنبال ، نوآوری ها را تشویق و مهارت های افراد نابینا را در سراسر جهان تقویت می کند.

ترجمه: فرحناز سپهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار