کد خبر: ۴۷۵۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶- ۰۷:۰۴
بررسی ایانا از نوسانات قیمتی بازار بوقلمون طی یک سال
در حالی که اکنون قیمت بوقلمون زنده نسبت به 20 روز گذشته افزایش قابل توجهی داشته، اما پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده این نرخ سیر نزولی داشته باشد.

در حالی که اکنون قیمت بوقلمون زنده نسبت به 20 روز گذشته افزایش قابل توجهی داشته، اما پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده این نرخ سیر نزولی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایانا، گوشت بوقلمون تا حدودی لوکس محسوب می‌شود و در مقایسه با مرغ، تقاضای کمتری دارد، اما به هر حال این پرنده نیز کم‌کم جای خود را در سفره‌های مردم باز کرده و روز به روز بر تعداد مصرف‌کنندگان گوشت بوقلمون افزوده می‌شود. نوسانات قیمتی آن نیز نشان از افت و خیزهایی دارد که به‌طور مستقیم از بالا و پایین شدن میزان تقاضا و عرضه خبر می‌دهد.

در حال حاضر، بوقلمون زنده به قیمت 9 هزار و 600 تومان در هر کیلوگرم خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که سال گذشته در همین مقطع زمانی، نرخ این محصول هفت هزار و 600 تومان بود. بنابراین بهای آن در عرض یک سال، دو هزار تومان و به عبارتی بیش از 26 درصد افزایش داشته است. البته از این تاریخ به بعد، تقریباً روند نزولی قیمت بوقلمون زنده شروع شد و از تاریخ 11 تا 22 آبان 95 به کمترین میزان خود در طول یک سال یعنی پنج‌هزار و 400 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید. در کمتر از 10 روز بعد اما روند صعودی آغاز و در بیست‌وچهارم همین ماه روی شش‌هزار و 600 تومان ایستاد. افزایش قیمت همچنان ادامه داشت تا اینکه در میانه‌های اردیبهشت تا میانه‌های خردادماه امسال، بیشترین قیمت خود یعنی 11 هزار و 550 تومان را تجربه کرد.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

تقریباً با شروع تابستان، نزول قیمتی آغاز شد و در تاریخ 21 تیر ماه به 10 هزار و 600 تومان در هر کیلوگرم کاهش یافت. اکنون نیز همانطور که پیش از این گفته شد، این نرخ روی 9 هزار و 600 تومان توقف کرده است.

اگرچه قیمت گوشت بوقلمون در بازار، طی ماه گذشته، حدود 14 هزار تومان در هر کیلوگرم بود، اما به مرور تابعی نزولی پیدا کرد و به 11 هزار تومان رسید. کارشناسان دلیل آن را افزایش جوجه‌ریزی در مزارع و ناهمخوانی عرضه و تقاضا در بازار می‌دانند و پیش‌بینی می‌کنند با وجود اینکه فصل گرما رو به پایان است، اما با شروع مدارس و کاهش بیشتر تقاضا قیمت گوشت بوقلمون در بازار کاهش یابد. البته این موضوع در شرایطی است که قراردادهای خرید عمده گوشت بوقلمون از طرف ارگان‌های پرمصرف با تولیدکنندگان منعقد نشود. زیرا این اتفاق، می‌تواند قیمت را تا حدودی جابه‌جا کرده و شیب آن را صعودی کند.

قیمت‌ها به تومان است

V-960528-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار