کد خبر: ۴۷۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۶- ۱۰:۳۸


 
تفاهم نامه ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی، دامی و شیلاتی در گیلان، به امضای استاندار گیلان و مدیرعامل شرکت شهر‌ک های کشاورزی کشور رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در راستای سیاست‌های توسعه‌ امنیت غذایی کشور و بمنظور استفاده از ظرفیت مناطق مستعد کشاورزی گیلان و بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک استان تفاهم نامه‌ ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی، دامی و شیلاتی به امضای محمدعلی نجفی استاندار گیلان و سید نظام الدین سجادی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور رسید.
محمدعلی نجفی روز پنجشنبه در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: ستاد راهبری به منظور همکاری و کمک به شناسایی و معرفی سرمایه‌گذاران و متقاضیان واجد شرایط برای ایجاد واحدهای تولیدی در محل شهرک‌ها و کمک دستگاه های اجرایی در استانداری تشکیل می‌شود.
وی افزود: در این تفاهم نامه تأمین اعتبار مورد نیاز برای انجام مطالعات امکان سنجی و طراحی شهرک‌ها، تأمین تسهیلات بانکی مورد نیاز (ریالی - ارزی)، صدور مجوزهای تأسیس و بهره‌برداری برای شهرک‌های مصوب و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و ترویجی مورد نیاز بهره‌برداران ذیربط از تعهدات شرکت شهر‌ک‌های کشاورزی است.
استاندار گیلان کمک و ملزم کردن دستگاه‌های اجرایی ذیربط استان برای تأمین و تخصیص منابع آب، برق، گاز، تخصیص و واگذاری زمین به شرکت شهرک‌های کشاورزی برای اجرای ایجاد شهرک‌های مصوب در چارچوب قوانین مربوطه، کمک و ملزم کردن دستگاه‌های اجرایی ذیربط استان برای همکاری و معرفی مناطق مستعد را از تعهدات استانداری گیلان ذکر کرد.
نجفی با استقبال از طرح ایجاد شهرک‌های کشاورزی در کشور گفت: استان گیلان می‌تواند به عنوان قطب کشاورزی کشور تأثیر بسزایی در شکل گیری و بهینه شدن این طرح‌ها داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: اهمیت ایجاد شهرک‌های کشاورزی بر ما پوشیده نیست و یقین داریم با توجه به نیروهای تحصیل کرده و مراکز تحقیقاتی قوی، نتیجه خوبی خواهد داشت ضمن اینکه برای گسترش، شکل گیری و توسعه صنعت کشاورزی در استان هیچ مانعی نمی‌بینیم.
نجفی ایجاد این شهرک‌ها در استان‌هایی نظیر گیلان را زودبازده عنوان کرد و گفت: این شهرک ها علاوه بر بخش های محصولات باغی و گلخانه ای در بخش های مختلف همچون شیلات می توانند ایجاد شوند.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور نیز در این نشست با بیان اینکه گیلان قابلیت‌های زیادی در حوزه کشاورزی دارد، خاطرنشان کرد: این استان به لحاظ اقلیم می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های تولید و کشت گلخانه‌ای در کشور باشد.
سید نظام الدین سجادی افزود :29 شهرک کشاورزی در قالب 650 هکتار زمین در کشور واگذار شده و 23 شهرک دیگر در قالب 450هکتار در حال واگذاری است که مقدمات آماده سازی واگذاری 16 شهرک دیگر برای جذب سرمایه گذار در حال انجام است.
به گفته مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ، در حال حاضر 450 هزار هکتار سبزی و صیفی در کشور کشت می شود که با اجرای یک برنامه چند ساله، تلاش می کنیم بخش زیادی از این کشت ها به مجتمع های گلخانه ای منتقل شوند تا از این طریق، هم در مصرف آب صرفه جویی شود و هم بازده تولید این محصولات در واحد سطح ارتقاء یابد.
گیلان با حدود 0.9 درصد مساحت کل ایران، در زمینه کشاورزی 92.1 درصد چای، 37.6 درصد برنج، 76.2 درصد فندق، 85.1 درصد ابریشم، 60 درصد بادام زمینی، 21.4 درصد زیتون، 2.7درصد مرکبات، 13.4 درصد گوشت ماهی خاویاری، 4 درصد گوشت مرغ، 5.1 درصد گوشت قرمز، 22.4 درصد آبزیان پرورشی و 15 درصد خاویار کشور را تولید می کند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار