استان ها

سفر وزیر جهاد کشاورزی به گرمسار به روایت تصویر

وزیر جهاد کشاورزی در سفری نیم‌روزه به شهرستان گرمسار در استان سمنان سفر کرد.
دهکده تارها و پودها
گزارش تصویری

دهکده تارها و پودها

روستای رویین استان خراسان شمالی، ۸۰۰ خانوار دارد، مردان این روستا بیشتر از طریق باغداری و کشاورزی امرار معاش می‌کنند، زنان روستا نیز به رسم سنت قدیمی اجداد خود که از حدود ۴۰۰ سال قبل آغاز شده، هنر و حرفه نساجی سنتی را ادامه می‌دهند که یکی از منابع درآمدی این روستا محسوب می‌شود. رویین پایتخت دهکده نساجی ایران محسوب می‌شود. هم‌اکنون حدود ۱۲۰ بافنده خانم به‌صورت کاملاً فعال به این صنعت مشغول هستند.
نشاء برنج در شهرستان کارون
گزارش تصویری

نشاء برنج در شهرستان کارون

نشاءکاری یکی از مراحل کشت برنج است. در این مرحله نشاء (جوانه برنج) که پیش از این در خزانه آماده شده را به زمین اصلی انتقال می‌دهند...
فروش میگو در اسکله

فروش میگو در اسکله

صیادان بوشهری که برای صید میگو راهی دریا می‌شوند، پس از چندین شبانه‌روز تلاش و صید به بنادر برمی‌گردند و با بازگشت لنج‌ها از دریا مردم برای خرید میگو به اسکله‌ها می‌روند.
روستای رویین اسفراین؛ پایتخت نساجی سنتی ایران

روستای رویین اسفراین؛ پایتخت نساجی سنتی ایران

آب و هوای روستای رویین از نوع معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پربرف و تابستان‌های معتدل و مطبوع است. به‌علت موقعیت ییلاقی آن در تابستان‌ها تفریحگاه مناسبی برای اهالی شهرستان بجنورد و اسفراین محسوب می‌شود که برای استفاده از هوای خنک و همچنین آب چشمه‌ها و میوه‌های این روستا به منطقه می‌روند. این روستا به‌عنوان خاستگاه بافت چادرشب مطرح است در سال 1389 به‌عنوان نخستین روستای نساجی سنتی کشور شناخته شد و به‌عنوان پایلوت کشوری انتخاب شد.
مراسم آیینی قوچ‌گذار
گزارش تصویری

مراسم آیینی قوچ‌گذار

مراسم قوچ‌‌گذار جشنی ریشه‌دار و کهن است که با ساز و دهل محلی در روستای برده از توابع کلات در استان خراسان رضوی آغاز می‌شود. گله‌داران در این مراسم از چوپان خود تقدیر و تشکر می‌کنند و در صورت به توافق رسیدن، همان چوپان مجدداً گله را به‌ مدت یک سال دیگر محافظت می‌کند و در صورتی که به توافق نرسند چوپان جدیدی این مسئولیت را عهده‌دار می‌شود.
آغاز عملیات سم‌پاشی مالاریا در 78 روستا ومناطق حاشیه شهر چابهار

آغاز عملیات سم‌پاشی مالاریا در 78 روستا ومناطق حاشیه شهر چابهار

ایرنا - چابهار - عملیات سم‌پاشی مالاریا از امروز در 78 روستا ومناطق حاشیه شهر چابهار به مدت ۸۰۰ روز کاری با ۶۰ نفر کارگر، ۲۷ خودرو و ۳۰ نفر کادر پزشکی برای حذف بیماری مالاریا آغاز شد.
ریزگردها در اصفهان

ریزگردها در اصفهان

با ورود ریزگردها به شهر اصفهان و پایداری جو، شاخص آلودگی هوای شهر اصفهان به مرز 260 رسیده و هوای نصف جهان در وضعیت ناسالم قرار گرفت.
آشغال‌آباد

آشغال‌آباد

یک طرفِ رودخانه و جاده، زمین‌های سرسبز برنج است و طرف دیگر کوه. کوهی که اگر پیچ کوتاهی را رد کنی، در می‌یابی نه از خاک و سنگ که از زباله ساخته شده است؛ زباله‌ای که شیرابه‌اش زمین‌های برنج را آبیاری می‌کند و می‌ریزد توی رودخانه و می‌رود تا دریا، که مردمی از همه جای کشور آمده و در آن تن به آب زده‌اند. به گفته مسئولان یک چهارم پسماند کل کشور در استان های شمالی تولید شده و از این میزان تنها سه درصد به صورت بهداشتی دفن می شود. موضوعی که باعث شده در اماکن دفن زباله فعالیت های اقتصادی تعطیل شود و رستوران‌هایی که زمانی میزبان انبوه گردشگران بود اکنون به مخروبه بدل شود.
گلیم
گزارش تصویری

گلیم "شیریکی پیچ" سیرجان در آستانه جهانی شدن

گلیم "شیریکی ‌پیچ" از شاخص‌‌ترین دست‌‌بافته‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری این شهر است...
ایران زیباست...

ایران زیباست...

مشهد کلانشهری در شمال شرقی ایران و دومین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر در زمان سلسه افشاریان پایتخت ایران بود. مشهد سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است. در کنار حرم مطهر امام رضا(ع)، این منطقه جاذبه‌های گردشگری مختلفی را در خود جای داده است.
۱۲
آخرین اخبار