چهارشنبه, 04 مرداد 1391 ساعت 13:28

اطلاعات بیشتر

  • رو تیتر:

تلاقی نژاد گوسفند رومانوف و پاکستانی با گوسفند لری بختیاری

برای اولین بار در استان چهار محال و بختیاری طرح تلاقی نژاد گوسفند رومانوف و پاکستانی با گوسفند لری بختیاری بر روی تعداد 600 رأس میش لری بختیاری انجام شد.

به گزارش ایانا ، معاونت بهبود تولیدات دامی گفت: این طرح برای اولین بار در استان به منظور اصلاح نژاد و تولید گوشت با کیفیت، افزایش ضریب تبدیل علوفه به گوشت، افزایش راندمان تولید، کاهش تولید چربی و در نهایت ایجاد صرفه اقتصادی در نگهداری گوسفند انجام می شود.

برزو هیبتیان با اشاره به شروع این طرح در شهرستان های شهرکرد، کیار، کوهرنگ و فارسان افزود: برای اهمیت اجرای این طرح، آموزش های لازم داده شده است که برای انجام این کارتعداد 600 رأس میش لری بختیاری با عملیات تزریق هورمون و اسفنج گذاری آماده عمل لاپاراسکوپی شده اند.

وی بیان کرد: در عمل لاپاراسکوپی، اسپرم قوچ نژاد رومانوف و پاکستانی که نژادی درشت و با چربی کم است بر روی میش منتخب لری بختیاری انتقال داده می شود که منجر به تولید نژاد مشترک بختیاری رومانوف و بختیاری پاکستانی خواهد شد .

هیبتیان با اشاره به سه شیوه گوسفند داری عشایری، استفاده از مرتع و مزرعه و نگهداری دام در محیط بسته گفت: در روش تلاقی با نگهداری دام در سیستم بسته سعی بر این است که فشار دام در مرتع را کاهش داده و بتوانیم در حفظ و نگهبانی از مراتع استان قدمی برداشته باشیم.

در پایان وی اظهار امیدواری کرد با ترویج اجرای این طرح در بین دامداران بتوانیم با کاهش تولید دنبه و افزایش تولید گوشت وبهبود راندمان تولید، نژادی حاصل کنیم که صرفه اقتصادی برای دامدار در سیستم نگهداری بسته و نیمه بسته داشته باشد.

نظر جدید