Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی میبد با اشاره به برداشت ۱۸ تن انار در هر هکتار گفت: با دفع به موقع آفت مگس مدیترانه‌ای به عنوان یکی از آفت‌های جدی این محصول در سال‌های اخیر ، پیش بینی می شود امسال حدود ۲۱ هزار تن انار در این شهرستان برداشت ‌شود.

تولید انار در این شهرستان به ۲۱ هزار تن می رسد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان یزد، صدر پورکوثری با اشاره به اینکه انار دومین محصول باغی شهرستان است، سطح زیرکشت آن را حدود هزار و ۲۰۰ هکتار ذکر کرد و افزود:  در ۲ سال اخیر با توجه به مبارزه علیه آفت مگس مدیترانه ای ، مواد و سموم مورد نیاز برای دفع این آفت در فروشگاه‌های منطقه موجود است و کشاورزان می‌توانند آن را به قیمت یارانه ای خریداری کنند.

وی به آغاز برداشت این محصول در منطقه تا آبان ماه اشاره کرد و ادامه داد: به هیچ عنوان سمپاشی باغ های انار توصیه نمی‌شود ، چون به دنبال سمپاشی آفت دیگری با عنوان «کنه» طغیان می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی میبد اضافه کرد: تنها راه مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای طعمه‌پاشی و تله‌گذاری با تله‌های مخصوصی است که تهیه شده و باغداران می‌توانند آنها را خریداری و در باغ های انار خود نصب کنند.

وی در ادامه یادآور شد : انار و پسته ۲ محصول عمده شهرستان میبد است و حدود ۲ هزار و ۵۵۰ هکتار ارضی باغی زیرکشت این ۲ محصول قرار دارد .

برداشت پسته

این مسوول بخش کشاورزی میبد گفت: عمده باغ های پسته‌ این شهرستان در مناطق آبی نامتعارف و با کیفیت آب پایین در شمال شهر قرار دارد.

وی سطح زیرکشت پسته را یک هزار و ۳۵۰ هکتار ذکر کرد و افزود : از این میزان ، هزار و ۲۰۰ هکتار آن بارور است  و امسال از  انواع فندقی و بادامی به خصوص بادامی به عنوان محصول بومی عملکرد بهتری داشته ‌است.  

پورکوثری در ادامه دیگر ارقام پسته میبد را احمد آقایی، اوحدی و کله قوچی ذکر کرد و گفت : عملکرد پسته‌های بومی بهتر است و پیش‌بینی برداشت یک هزار و ۸۰۰ تن محصول در هر هکتار پیش بینی می‌شود.

به گفته وی پسته هم همیشه با خطر آفت‌هایی مانند شیره تر و خشک روبروست و چند سال گذشته آفت شیره تر کمتر بود و بیشتر در اواخر فصل شیره خشک در باغ ها طغیان می‌کند و با توجه به فصل برداشت سمپاشی توصیه نمی‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی میبد با توصیه به استفاده از مایع ظرفشویی مخصوص ضد عفونی برای کنترل آفت شیره پسته زمان برداشت پسته را از اواسط شهریور تا نیمه مهرماه با توجه به اقلام آن عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه امسال شیره خشک نسبت به سال های قبل در شهرستان طغیان بیشتری دارد ، گفت: با این وجود ، امسال آفت شیره خشک به محصول پسته خسارت چندانی نمی‌زند و سال آینده پسته شهرستان خسارت کلی می‌بیند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید