Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:

تخم‌مرغ، یک وعده غذایی کامل و سرشار از پروتئین

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت :تخم‌مرغ نه تنها یک وعده غذایی خوشمزه و کامل است، بلکه یک عنصر لاینفک برای تولید بسیاری از غذاها بوده که سال‌ها است به‌عنوان یک منبع غذایی طبیعی و کامل شناخته می‌شود.

 تخم‌مرغ، یک وعده غذایی کامل و سرشار از پروتئین

به گزارش خبرنگار ایانا در یزد، حسین محمد زاده بیان کرد: تخم‌مرغ آب پز ارزش غذایی خود را حفظ کرده و مصرف ان در صبح برای همه افراد به‌خصوص دانش آموزان بسیار توصیه می‌شود.

این مسئول بابیان این‌که هر تخم ۷۵ تا ۸۰ کیلوکالری انرژی دارد و یک ماده غذایی پروتئینی رژیمی محسوب می‌شود خاطرنشان کرد: تخم‌مرغ دارای پروتئینی باکیفیت بالا (حاوی 5/5 گرم پروتئین یا 1/11 درصد ارزش روزانه DV%  پروتئین موردنیاز روزانه) و نیز حاوی تمام 9 اسیدآمینه ضروری و ۱۴ ماده مغذی کلیدی که برای حفظ  سلامت دندان، استخوان، پوست، بینایی و سیستم اعصاب مرکزی بسیار مفید است.

وی ضمن اشاره به این‌که تخم‌مرغ در کهن‌سالی باعث جلوگیری از تحلیل عضلات و عارضه زوال مغزی می‌شود تاکید کرد: کولین این ماده غذایی ارزشمند صرف‌نظر از تأثیر قابل‌توجه بر روی عملکرد مغز و سیستم عصبی برای رشد و نمو جنین، کودک و همچنین تقویت حافظه، بر روی  سلامت قلب و عروق نیز مؤثر است.

محمد زاده افزود: ازآنجاکه تخم‌مرغ منبع خوبی از ویتامین‌های گروه ب به‌ویژه B12  است، اهمیت عمده‌ای درروند تبدیل هموسیستئین به مولکول‌های بی‌خطر دارد.

وی ادامه داد: لوتئین و زاگزانتین زرده تخم‌مرغ با حداکثر تأثیرگذاری در مقایسه با سایر غذاهای حاوی این مواد یا مکمل‌ها، از استحاله و دژنراسیون لایه ماکولای شبکیه و نابینائی ناشی از آن در سالخوردگی جلوگیری می‌کند.

مدیر امور طیور شرح داد: علیرغم تمامی این شگفتی‌ها اما متأسفانه جایگاه تخم‌مرغ در سبد غذایی به دلیل اینکه حاوی مقادیری از کلسترول  است، کاهش‌یافته و بیشترین تحقیقات علمی اخیر نه‌فقط تخم‌مرغ را به گذشته درخشان آن‌ها برمی‌گرداند، بلکه جایگاه آن‌ها را به‌عنوان یک غذای کاربردی بالابرده و دلایلی را برای مصرف همیشگی تخم‌مرغ ارائه می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید