Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل شیلات و امور آبزیان استان یزد خبرداد:

ایجاد طرح پایلوت ترویجی پرورش تیلاپیا به روش مدار بسته

مدیر کل شیلات و امور آبزیان استان یزد از ایجاد طرح پایلوت ترویجی پرورش تیلاپیا به روش مدار بسته خبر داد.

ایجاد طرح پایلوت ترویجی پرورش تیلاپیا به روش مدار بسته

سید اسماعیل یزدانی درگفت‌وگو با خبرنگار ایانا ضمن اشاره به رتبه برتر استان در پرورش ماهی تیلاپیا در ایران، بیان کرد: طرح پایلوت ترویجی پرورش تیلاپیا به ظرفیت 50 تن تولید در سال در استان یزد و در شهرستان بافق در دست اجرا است.

وی ادامه داد: پرورش تیلاپیا با این طرح به روش مدار بسته (RAS) به معنای بازچرخانی آب است. با انجام عملیات تصفیه آب، آب موجود در مجموعه مجددا به چرخه برمی‌گردد و آب بسیار کمی برای تولید محصول مصرف می‌شود.

یزدانی افزود: با توجه به اقلیم گرم و خشک استان یزد، این منطقه صرفا برای پرورش ماهی تیلاپیا مناسب است. ظرفیت مناسب برای تیلاپیا در استان وجود دارد و حتی گوشت تولیدی به استان‌های هم‌جوار فرستاده می‌شود.

مدیر کل شیلات و امور آبزیان استان یزد توضیح داد: در ابتدا بحث آموزشی و ترویجی بسیار حائز اهمیت است تا این روش را در کل کشور و استان‌های مجاز به پرورش تیلاپیا، گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: این روش در حال اجرا است و 50 درصد پیشرفت داشته است.

به گزارش ایانا، ماهی تیلاپیا برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ از اندونزی برای انجام تحقیقات و پژوهش به مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور بافق وارد شد و مطالعات درخصوص امکان بومی‌سازی شرایط پرورش این آبزی چندین سال به طول انجامید. استان یزد در زمینه تولید ماهی تیلاپیا می‌تواند الگویی برای سایر استان‌های کشور باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید