Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آغاز توزیع بذر گواهی شده برنج در گیلان خبر داد.

آغاز توزیع بذر گواهی شده برنج در گیلان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان گیلان؛ مسعود الماسی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان  با اشاره به آغاز توزیع بذر گواهی شده برنج در گیلان، گفت: بذرگواهی شده یکی از مهمترین پروژه های طرح افزایش ضریب خوداتکایی تلقی می شود.

وی با بیان اینکه برنج همراه با گندم مهم ترین غله تامین کننده قسمت عمده نیاز مردم ایران است، گفت: از آنجایی که برنج به عنوان مهمترین نهاد در تولید محصولات کشاورزی به شمار می رود و دارای نقش اساسی و غیرقابل انکار به عنوان نقطه آغاز فعالیت کشاورزی محسوب می شود، از این رو تهیه بذور با کیفیت و کمیت مناسب یکی از مهمترین پروژه های طرح افزایش ضریب خود اتکایی تلقی می شود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان افزود: با توجه به افزایش درجه مکانیزاسیون در مرحله برداشت مستقیم برنج و مشکلات تهیه بذر توسط زارعین لزوم و اهمیت تهیه و تدارک بذر گواهی شده بیش از پیش نمایان می شود.

وی تصریح کرد: استفاده از بذر گواهی شده، داشتن وزن خالص از نظر ژنتیکی، قدرت جوانه زنی بالاتر و عاری از بیماری و عدم بذور شکسته نارس و علف های هرز باعث کاهش هزینه زراعی و کاهش هزینه‌های مرحله داشت شده و وجود یکنواختی محصول در زمان رسیدگی، کاهش ضایعات تبدیل و فرآوری افزایش کمی محصول حداقل به میزان ۳ تا ۵ درصد می شود.

وی اضافه کرد: استان گیلان در سال جاری ۲ هزارو  ۲۱۶ تن بذور گواهی شده  تولید کرده است که نسبت به تولید مشابه سال گذشته هزار و ۶۳۰ تن معادل ۳۶ درصد رشد داشته است.

الماسی ارقام تولیدی را شامل هاشمی، گیلانه، آنام و رش برشمرد و بیان کرد: از امروز شرکت های تعاونی و بخش خصوصی در حال توزیع این بذور در بین کشاورزان هستند و متقاضیان و بهره‌برداران با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی بخش و شهرستان محل سکونت و کارگزاری های مجاز توزیع نهادها و شرکت های تعاونی روستایی می توانند نسبت به خرید بذر گواهی شده اقدام کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید