Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان علت کسب رتبه برتر در 20 محصول در این استان را ورود دانش به مزرعه، استقرار مراکز تحقیقات و حضور کارشناسان مجرب و همکاری بهره برداران سخت کوش استان دانست.

به گزارش خبرنگار ایانا در استان گیلان، مراسم تودیع مصطفوی راد و معارفه فلاح نصرت آباد سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با حضور درجانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، فراهانی مدیر کل حراست سازمان و دیگر مسئولین و رؤسای سایر مراکز و موسسات تحقیقاتی در سالن اجتماعات مرکز برگزار شد.

در این مراسم درجانی  با بیان اینکه بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی نقش به  سزایی دارد و گیلان  به عنوان استانی پیشرو در تولید محصولات استراتژیک در کشور مطرح است افزود: با آب و هوای مساعد و خاک مناسب همراه با تلاش محققین و بهره برداران، استانی که کمتر از ۹ دهم درصد خاک کشور را به خود اختصاص داده حدود ۴ درصد از تولیدات بخش کشاورزی کشور را تحت پوشش می دهد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ نوع محصول  در استان تولید می‌شود که در ۲۰ محصول رتبه برتر را دارا هستیم ادامه داد: این امر محقق نمی‌شد مگر با ورود دانش به مزرعه، استقرار مراکز تحقیقات، حضور کارشناسان مجرب و همکاری بهره برداران سخت کوش استان که جملگی در تعامل با یکدیگر در راستای توسعه بخش کشاورزی استان در تلاشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطر نشان کرد: ۹۰ درصد چای کشور، ۴۰ درصد برنج کشور، بیش از ۴۰ درصد نوغان و مقدار زیادی از زیتون کشور در گیلان تولید می‌شود.

وی در خصوص اهمیت آموزش و ترویج در بخش کشاورزی به طرح یاوران تولید اشاره کرد و افزود: طرح «یاوران تولید» در انتقال دانش به جامعه کشاورزان و بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت اعضای هیات علمی و محققان موسسات مراکز تحقیقاتی برای تسهیل انتقال دانش به عرصه‌های تولیدی موثر است.

درجانی اظهار کرد: ۲۵ درصد جوجه یک روزه و بیش از ۱۰ درصد مرغ تولید کشور در گیلان تولید میشود و ۴۰ درصد نیاز پایتخت کشور از محل این استان تامین می ‌شود.

در پایان مراسم نیز با اهداء لوح تقدیر از سوی دکتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی توسط مهندس درجانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از دکتر مصطفوی راد تقدیر و حکم تنفیذ دکتر فلاح سرپرست جدید مرکز ابلاغ گردید.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید