Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان گفت: مرحله نخست مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در دو هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان آغاز شد.

مبارزه بیولوژیک در بیش از ۲۰۰۰ هکتار از شالیزارهای گیلان آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان گیلان، الماسی با اشاره به مشاهده و گزارش وجود نسل اول آفات کرم ساقه خوار برنج در بسیاری از شالیزارهای گیلانی، اظهار کرد: در  این راستا از دو روش مبارزه برای کنترل جمعیت آفات در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی بهره گیری از مبارزه بیولوژیکی را نخستین روش مبارزه با آفات کرم ساقه خوار برنج عنوان کرد و افزود: در این روش از تریکو کارت‌ها در سطح مزارع برنج برای مبارزه با این آفات بهره گیری می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر بهره گیری کشاورزان از این روش مبارزه و تهیه تریکو کارت‌ها، گفت: در هر هکتار تعداد ۱۰۰ تریکو کارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در صورت انتقال این آفات کرم ساقه به نسل دوم، دو مرحله نیز باید در آن زمان از این کارت‌ها توسط کشاورزان در شالیزارها استفاده شود، تصریح کرد: از هفته گذشته توزیع تریکو کارت‌ها در مراکز تولید در میان کشاورزان آغاز شده است.

الماسی با اشاره به اینکه توزیع تریکو کارت‌ها تا پایان هفته جاری نیز ادامه دارد، بیان کرد: در حال حاضر استفاده از این روش بیولوژیک برای مبارزه با کرم ساقه خوار برنج در دو هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود حداقل بین هشت تا ۱۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری با این روش پوشش داده می‌شود، گفت: ۱۰۰ عدد کارت که در یک مرحله با مبلغ ۳۰ هزار تومان برای استفاده در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید