Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با تاکید بر آمادگی کشاورزان برای زیر کشت بردن شالیزارهای خود، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی نیز اقدامات اساسی و پایداری را برای شروع یک فصل زراعی موفق انجام داده است.

اقدامات پایدار سازمان جهاد کشاورزی گیلان برای شروع یک فصل زراعی موفق

به گزارش خبرنگار ایانا در استان گیلان، علی درجانی با بیان اینکه کشاورزان استان با نزدیکی به زمان فصل کشت برنج آمادگی به زیر کشت بردن شالیزارهای را داشته باشند، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی نیز اقدامات اساسی و پایداری را برای شروع یک فصل زراعی موفق انجام داده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان افزود: تاکنون حدود ۶۵ درصد معادل ۱۵۵ هزار هکتار شخم اولیه زمستانه کم عمق با عمق حدود ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر انجام شده و در روزهای آتی نیز عملیات شخم اول با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در سال جاری بالغ بر هزار و ۶۵۰ تن انواع بذر گواهی شده ارقام کیفی و پر محصول برنج در فصل تولید و عملیات بوجاری و آماده سازی و توزیع آن در بین زارعین برای کشت در سال ۹۹ در حال انجام است.

درجانی اضافه کرد: هم اکنون بالغ بر ۱۰۰۰ تن بذر گواهی شده بین زارعین توزیع شده و مابقی نیز در حال توزیع بوده و زارعین می‌توانند در روزهای آتی تا شروع خزانه گیری به اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستانها و کارگزاریهای توزیع نهاده در سراسر استان مراجعه و بذر گواهی شده مرغوب را دریافت کنند.

وی ادامه داد: هماهنگی با سازمان آب منطقه ای استان در خصوص وضعیت منابع آب برای سال زراعی پیش رو انجام شده است و خوشبختانه از وضعیت مناسب منابع آبی تاکنون برخوردار بوده ایم.

درجانی اذعان کرد: هم اکنون بالغ بر ۱۰۲۲ میلیون مترمکعب آب در پشت سد سفیدرود موجود بوده که نسبت به سال گذشته در تاریخ مشابه افزایش حدود ۲۶ درصد را دارا است.

وی اضافه کرد: هم اکنون نیز همکاران آب منطقه‌ای بخشی از این آب را روانه سدهای انحرافی و کانال های آبیاری کرده اند که کشاورزان می توانند با استفاده از این آب و بارندگی های روزهای آتی هر چه سریعتر نسبت به شخم اولیه باقیمانده اراضی خود اقدام کنند.

درجانی خاطر نشان کرد: تقویم زراعی کشت و کار برنج با مشارکت دستگاه‌های اجرایی و تحقیقاتی مرتبط استان تهیه و تدوین شده است که در آن به همه کشاورزان عزیز توصیه می گردد که خزانه گیری برنج را از تاریخ ۱۷ فروردین لغایت ۷ اردیبهشت و نشاء کاری اراضی خود را از تاریخ ۷ اردیبهشت لغایت ۲۷ اردیبهشت انجام دهند تا کمترین ریسک و مواجه با شرایط نامساعد جوی را داشته باشد.

وی تاکید کرد: کشاورزان تا قبل از نشاء کاری عملیات شخم اولیه و ثانویه و آماده سازی مرزها و نهرها و لایروبی آنها را انجام دهند.

درجانی همچنین اظهار کرد: کشاورزان برای دریافت بذور گواهی شده برنج ( ارقام محلی و پر محصول ) به کارگزاران توزیع نهاده و اتحادیه تعاونی های روستایی مراجعه کنند و همچنین نسبت به دریافت کود شیمیایی اقدام و آن را با توجه به توصیه های فنی همکاران جهاد کشاورزی در سطح شهرستان و دهستان انجام دهند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید