Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پلاک گذاری دام زنده علاوه بر جلوگیری از سرقت موجب کنترل بازار برای دسترسی به عرضه و تقاضا می شود.

جلوگیری از سرقت دام مهمترین هدف پلاک گذاری است

به گزارش خبرنگار ایانا در گیلان، مهندس درجانی تصریح کرد: خریدوفروش دام های زنده هویت گذاری نشده ممنوع و مالکان دام هرچه سریعتر نسبت به پلاک گذاری دام های خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه همه مالکان دام زنده موظف هستند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان نسبت به ثبت و پلاک گذاری دام های خود در سامانه جامع هویت دام کشور اقدام کنند، افزود: از این پس هرگونه خریدوفروش و جابه جایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع و قاچاق محسوب و با مالک دام برابر قانون برخورد خواهد شد.

مهندس درجانی خاطر نشان کرد: از مهم ترین اهداف پلاک گذاری دام جلوگیری از سرقت، قاچاق، اصلاح نژاد دام، دستیابی به آمار واقعی دام، استقرار نظام صحیح بهداشتی و تسهیل در پردازش توزیع نهاده های دام و کنترل بازار برای دسترسی به میزان عرضه و تقاضا است.

وی تصریح کرد: دام ها با این پلاک شناسنامه دار می شوند و هر پلاک ۱۵ رقم دارد و بر اساس آن ضمن ردیابی دام، همچنین نام مالک دام، جنسیت دام، نژاد و سلامت دام نیز در سامانه ثبت و قابل پیگیری و ردیابی است.

مهندس درجانی با اشاره به اینکه گیلان یک میلیون و ۳۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین دارد، گفت: هم زمان با اجرای این طرح ملی، تاکنون بیش از ۶۵۰۰ رأس دام سبک و سنگین در استان پلاک گذاری شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید