Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

با هدف تبیین سیاستها و برنامه های اجرایی وزارت وسازمان جهادکشاورزی استان گلستان گردهمایی سالیانه کشت محصولات پاییزه استان با حضور مهندس کشاورز معاون وزیر در امور زراعت، دکتر مهاجر رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان ، معاونان، مدیران و کارشناسان و کشاورزان در محل سالن اجتماعات کانون فرهنگی طاهای گرگان برگزار شد.

توجه به مدیریت مصرف آب باید در اولویت برنامه ها باشد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان گلستان،  در این گردهمایی مهندس عباس کشاورز معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت در سخنانی با تاکید بر اینکه با تمام توان به دنبال حمایت از تولید داخلی هستیم گفت: کماکان بحث آب و پایین بودن بهره وری و ناپایداری بخش کشاورزی چالش جدی کشور است.

وی در ادامه افزود: این بحران با شدت و ضعف در همه جای کشور وجود دارد. توجه به مصرف و مدیریت مصرف آب در اولویت برنامه ما باید باشد.

مهندس کشاورز در ادامه گفت: ما در حد انتظار به موضوع آب نپرداخته ایم هنوز فرصت داریم این چالش را مدیریت کنیم اما در صورت بی توجهی خشم طبیعت پرهزینه خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه استان گلستان در ایران یک برند و مدل محسوب می شود گفت: اقدامات شما در استان گلستان قابل تقدیر است و اینکه با وجود طغیان آفات در کشور تلاش دارید تا تولید پنبه را افزایش داده و به جایگاه گذشته اش برگردانید بسیار کار بزرگی است.

وی افزود:  یکی از بزرگترین چالش های پیش روی ما ناپایداری کشاورزی است که از فرسایش خاک شروع می شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی  در امور زراعت گفت : اگر می خواهیم کشاورزی مان و تولیداتمان پایدار شود باید از تمام روشهایی که به پایداری خاک کمک می کند استفاده کنیم.

دکتر مختار مهاجر رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در این مراسم، به تقدیر و تشکر از کارشناسان و محققان پر تلاش سازمان پرداخت و گفت: با وجودی که امسال با توجه به وقوع سیل ویرانگر شرایط سختی بر استان حاکم بود اما همکاران پرتلاش ما با پشتکار و با تکیه بر علم و تکنولوژی توانستند به افزایش تولید در واحد سطح دست یابند.

وی افزود: باید با برنامه ریزی کشاورزان را متقاعد کنید که بذر خود مصرفی را به حداقل برسانید زیرا کاهش محصول را در پی دارد.

دکتر مهاجر در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد با تلاش شبانه روزی بتوانیم با سرافرازی و با تمام توان به امنیت غذایی کمک کنیم.

در ادامه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گلستان به بیان برنامه های اجرایی در خصوص کشت محصولات پاییزه در استان پرداخت و به کشاورزی حفاظتی، تناوب زراعی و نقش آن در کاهش بیماری ها و علفهای هرز و حفظ بقایای گیاهی اشاره کرد.

در ادامه مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان گزارشی از پایش مزارع گندم در استان ارائه کرد.

در این نشست مدیرکل هواشناسی استان گلستان نیز به ارائه گزارش وضعیت آب و هوا و میزان بارندگی و میانگین دمای استان در سال زراعی پرداخت.

در ادامه محقق و معاون آموزشی مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان در سخنانی در خصوص اهمیت برگزاری جلسات کمیته ی پایش و پیش آگاهی استان گفت: در این جلسات مسایل و مشکلاتی که بر سر راه تولید محصولات زراعی و باغی در استان وجود دارد بیان و برای رفع آنها چاره اندیشی می شود و بسیار موثر و کارآمد است.

در پایان این گردهمایی از سامانه ی آنلاین نقشه های پراکنش آفات و بیماری های مهم گندم و کلزا در استان رونمایی شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید