Iranian Agriculture News Agency

معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور خبر داد:

استقرار اتاق اصناف کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد

با محوریت تعاون روستایی، ساختار نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی به اتاق اصناف کشاورزی و کمیسیون نظارت بر این اصناف تغییر کرده تا بیش از گذشته شاهد پویایی بخش کشاورزی باشیم.

استقرار اتاق اصناف کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش خبرنگار ایانا از یاسوج،  مرتضی ادیب در نشست توجیهی آیین‌نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی اظهار کرد: نظام صنفی‌ها باید از حالت صرف صدور پروانه فعالیت خارج شوند و خود را برای انجام ماموریت‌های مهم‌تری در بخش کشاورزی آماده کنند.

معاون توسعه تشکل‌های سازمان تعاون روستایی مرکزی ایران با بیان اینکه نباید نظام‌های صنفی ماشین‌ چاپ پروانه فعالیت شوند، افزود: تشکیل ساختارهای صنفی در مشاغل خدماتی، صنعتی و تجاری سابقه‌ای نیم قرنی در کشور دارند اما اکنون و بعد از ۱۳ سال به دنبال بازتعریف جدیدی از ساختار نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی هستیم.

وی ادامه داد: نظام صنفی کشاورزی به منظور دفاع از از حقوق و منافع صنفی شاغلین بخش کشاورزی و هویت‌بخشی به آنان تشکیل شده و تاکنون با عضویت بیش از یک میلیون نفر کشاورز، بالغ بر ۹۵۰ خزار فقره پروانه را صادر کرده است.

معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، توضیح داد: ساختار نظام صنفی کشاورزی شامل اتحادیه صنفی کشاورزی، اتاق اصناف کشاورزی شهرستان، اتاق اصناف کشاورزی ایران، کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان و هیئت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران است.

ادیب گفت: دفاع از حقوق کشاورزان،  قیمت‌گذاری و تعیین تعرفه‌ها، الگوی کشت، ساماندهی زنجیره تولید و تامین محصولات کشاورزی، نظارت و کنترل بر تولید محصولات سالم و بهبود شرایط تولید، صادرات و واردات محصولات کشاورزی، همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در افزایش دانش کشاورزان و تولیدکنندگان و ترویج شیوه‌های نوین کشاورزی بخشی از وظایف نظام صنفی و اتاق اصناف کشاورزی شهرستان‌هاست.

 نظام صنفی کشاورزی باید حامی تولیدکننده باشد نه مدیر 

 

سید علی معتمدی‌پور نیز در این آیین با اعلام حمایت کامل از فعالیت مقتدارانه این تشکل گفت: مردمی کردن فعالیت‌های بخش کشاورزی و افزایش مشارکت مردم و تشکل‌های مردم‌نهاد از سیاست‌های کلان این حوزه در کهگیلویه و بویراحمد است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: البته تشکل‌ها مانند دو لبه چاقو هستند که اگر در مسیر هم‌افزاهی و همراهی با سیاست‌های کلان باشند مفید و مثمرثمر خواهند بود؛ در غیر این‌صورت تبدیل به مانعی برای پیشبرد کار خواهند شد.

معتمدی‌پور با بیان اینکه انتظار من از یک نظام صنفی و اتاق اصناف کشاورزی پویا و فعال حمایت از کشاورز و تولیدکننده است نه مدیر، تصریح کرد: باید روحیه کارهای مشارکتی‌امان را بالا ببریم و یک تعامل دو سویه میان بخش دولتی و تشکل‌های مردمی ایجاد کنیم چرا که اگر یک تشکل نخواهد و نتواند به اهداف کلان آن بخش کمک کند، نباشد بهتر است.

 استقرار اتاق اصناف کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد 

علی شجاعی، مدیرکل جدید تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این آیین گفت: در گام نخست شروع مسئولیت جدیدم، اقدامی مهم در این استان آغاز شده که نتیجه آن پویایی و تحرک بخش کشاورزی خواهد بود.

شجاعی افزود: شهرستان‌هایی که تاکنون موفق به تاسیس نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی نشدند به زودی باید اقدام کنند تا در گام بعدی کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی تشکیل و برای اعضای آن حکم صادر شود و بعد از برگزاری انتخابات اتاق اصناف در شهرستان‌ها، اتاق اصناف کشاورزی استان فعالیت خود را آغاز کند.

مدیرکل تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد، حمایت و دخالت دادن تشکل نظام صنفی و اتاق اصناف کشاورزی در تصمیم‌سازی‌ها را از سوی متولی ارشد کشاورزی این استان مایه دلگرمی دانست و یادآور شد: شبکه‌های تعاون روستایی، نظام صنفی،  اتاق اصناف کشاورزی و همه تشکل‌های زیر مجموعه تعاون روستایی به عنوان بازوان و پشتوانه بخش اجرایی کشاورزی، با همه وجود پای کار و در کنار تولیدکنندگان، کشاورزان و بهره‌برداران خواهند بود.

انتهای پیام/

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید